V okolitých krajinách len v tomto kalendárnom roku zaznamenali už viac ako 5 600 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac prípadov je potvrdených v Poľsku, ide o takmer 2 100 prípadov, a viac ako 1 380 prípadov v Maďarsku. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom. V prípade domácich chovov ošípaných, počet pozitívnych prípadov presiahol hranicu 1 840 nákaz. Len v tomto roku je tak evidovaných takmer 7 500 prípadov AMO v okolitých krajinách. 

MPRV SR dôrazne upozorňuje, že naďalej platí zákaz dovozu ošípaných z infekčných krajín. K dnešnému dňu Slovenská republika eviduje ešte 29 prípadov u diviaka.  Na území Slovenskej republiky je nákaza AMO naďalej lokalizovaná v dvoch okresoch (Trebišov a Michalovce). Naďalej tak pretrváva infekčná oblasť pre výskyt AMO u diviačej zveri.

Neznamená to však, že sa zajtra nemôže táto nákaza objaviť inde‼️O ďalšom vývoji nákazy na Slovensku, bude rozhodovať zodpovedný prístup chovateľov, poľovníkov a ostatných zainteresovaných strán pri prevencii prenosu tejto vysoko infekčnej nákazy.

MPRV SR dôrazne upozorňuje, že naďalej platí zákaz dovozu ošípaných z infekčných krajín.

Zdroj: mpsr.sk