Na tamojších norkových farmách bola totiž zistená zmutovaná forma nového koronavírusu, ktorá sa rozšírila aj medzi ľudí. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Chovateľ noriek Thorbjoern Jepse ukazuje norku na svojej farme 9. októbra 2020 v dánskom meste Gjoel.
Chovateľ noriek Thorbjoern Jepse ukazuje norku na svojej farme 9. októbra 2020 v dánskom meste Gjoel.
Zdroj: Henning Bagger


Vláda čelí počas koronavírusovej pandémie doposiaľ najväčšej kríze po tom, čo začiatkom tohto mesiaca nariadila utratiť všetky norky chované na farmách s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu vrátane jeho zmutovaného kmeňa. Kabinet však neskôr pripustil, že toto nariadenie nemalo právny základ.

"Chcem, aby premiérka Mette Frederiksenová urobila to isté," uviedol líder opozície z liberálnej strany Venstre Jakob Elleman-Jensen v súvislosti so stredajšou rezignáciou Mogensa Jensena. "Chcem, aby premiérka uznala, že keď urobí chybu, je to jej zodpovednosť," dodal.

.
.
Zdroj: Mads Claus Rasmussen

 

Dánsko, ktoré je najväčším producentom kožušín z noriek, v dôsledku rozšírenia zmutovanej verzie nového koronavírusu na norkových farmách oznámilo pred dvoma týždňami likvidáciu všetkých týchto zvierat. Dánska polícia vtedy odhadovala, že zlikvidovať bude treba 15 až 17 miliónov noriek chovaných na 1 100 farmách.

(Pokračovanie na 2. strane)