Koncom leta minulého roka bolo v Považskobys­trickom okrese ohlásených viacero prípadov výskytu medveďov. povazska.dnes24.sk o tom informovala  ako o prípadoch z Domaniže, Prečína a považskobystrickej mestskej časti Podmanín. Vo štvrtok 16. apríla facebooková stránka Považská Teplá informovala o odfotenom medveďovi. „Pri návšteve lesa buďte obozretní. Medveď odfotený na ,Teplanských prevratochʻ, čiže medzi Považskou Teplou a obcou Plevník – Drienové,“ uviedli k foto, ktorá vznikla vo štvrtok o 4.02 h. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR eviduje zvýšený nárast turistov a pohybu ľudí vo voľnej prírode aj mimo turistických chodníkov. Ochranári ľudí vyzývajú na ohľaduplnosť k prírode, rešpektovanie pravidiel a návštevných poriadkov. Informujú o tom na webovej stránke.

Medveď
Medveď
Zdroj: Zdroj: Považská Teplá/povazska.dnes24.sk

„V prípade návštevy národných parkov a chránených krajinných oblastí chceme návštevníkov požiadať o dodržiavanie značených turistických chodníkov, ktoré sú navrhnuté tak, aby pohyb po nich bol bezpečný, ukázal zaujímavé miesta, ale zároveň ochránil zraniteľné a citlivé časti prírody,“ uviedla riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP SR Marta Mútňanová. Dodala, že jarné obdobie je pre prírodu a živočíchy veľmi dôležité, čo si často ľudia neuvedomujú. Preto je napr. dôležité, aby vtáky neboli počas znášky vajíčok vyrušené.

 Ochranári upozorňujú aj na medvede, ktoré v tomto období vyšli zo svojich brlohov. Približujú, že medveď sa človeku spravidla vyhne, no je potrebné, aby návštevníci dodržiavali bezpečnostné pravidlá. „K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Taktiež pred ním nikdy neutekajte, mohlo by ho to vyprovokovať k prenasledovaniu a s vysokou pravdepodobnosťou by vás dobehol,“ uviedol Marián Hletko zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého zo ŠOP SR.

Zdroj: povazska.dnes24.sk