Zmeny by sa mohli stať súčasťou vládnej poľovníckej novely, ktorú dolná komora poslala do záverečného kola schvaľovania, uvádza to ČTK. Novela má zjednodušiť administratívu spojenú s lovom lesnej zveri. Jej cieľom je uľahčiť redukcii počtu premnoženej raticovej zveri, ktorá ničí nové lesné porasty a bráni tak obnove lesov zasiahnutých suchom a lykožrútovou kalamitou.

VIDEO (Lukáš Pich): Srnčia ruja

Zníženie minimálnej výmery vlastných poľovných revírov z 500 hektárov na polovicu navrhol niekdajší minister poľnohospodárstva Petr Bendl (ODS). Podľa neho by to umožnilo lepšie sa vysporiadať s obnovou lesných porastov a škodami, ktoré spôsobuje zver na poľnohospodárskych pozemkoch. Snemovni ale poľnohospodársky výbor túto zmenu odmietol. Petr Bendl chce tiež umožniť vlastníkom poľnohospodárskych pozemkov loviť zver za stanovených podmienok a zaviesť povinnosť stanoviť plán lovu pre všetky druhy raticovej zveri, medzi ktoré patria jelene, daniele, srnce i diviaky.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Lukáš Holásek

Novela ruší povinnosť úradov nechať každých päť rokov vypracovať posudky, aby sa zistilo, koľko má byť v poľovnom revíri zvierat. Lovci tiež podľa novely nebudú musieť predkladať tzv. markanty - napríklad spodnú čeľusť, chvost alebo obe ušnice z ulovenej zveri ako doklad o plnení plánu lovu. Nahradiť to má elektronizácia evidencie poľovníctva. Ulovené zvieratá budú musieť evidovať mobilnou aplikáciou, na ktorej bude musieť byť nahraté celé telo. Súčasne sa novelou zákona rušia papierové výkazy, všetko bude elektronické.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Tibor Bédi

 

Podľa novely sa nebudú tiež určovať tzv. normované počty zveri v danom poľovnom revíri. Štát sa bude vyjadrovať k plánu lovu len v prípade, keď sa zistí, že zvieratá spôsobujú v lokalite príliš veľké škody, pripomína ČTK. Pripravované zmeny sa týkajú aj súladu poľovníckeho zákona a zákona na ochranu zvierat proti týraniu, posilnenia právomocí lesnej stráže alebo povolenia lovu poranenej zveri.