V utorok o tom informovala česká polícia na sociálnej sieti Twitter. Podľa webu jezdci.cz patrí kôň čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Neznámy páchateľ mal odcudziť koňa plemena anglický plnokrvník zo stajne v Krabčiciach, kde v priestoroch pre ustajnenie koní odstránil z posuvných dverí istiacu reťaz s karabínou a chovného žrebca odviedol," popísala incident polícia.

Anglický plnokrvník bol podľa serveru jezdci.cz spolu s ďalšími koňmi súčasťou majetku, ktorý Česko na základe medzinárodných sankcií zmrazilo Kadyrovovi ešte v roku 2016.

Podľa serveru iRozhlas sa ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu pokúsila dvojica rusky hovoriacich mužov odviesť dva kone zo stajne v Česku. Majiteľ žrebčína im však zvieratá odmietol vydať s odkazom na platnú zmluvu a podozrivé okolnosti danej situácie.

Podľa webu jezdci.cz patrí ukradnutý kôň medzi najžiadanejších za posledné roky. Kadyrov ho kúpil v roku 2012 s cieľom uspieť vo vtedajších najštedrejšie dotovaných dostihoch sveta Dubai World Cup. Jeho kôň tam obsadil piate miesto.

Šestnásťročný kôň má na čele znak v tvare nepravidelnej hviezdy bielej farby. Jeho hodnota je vyčíslená na približne 400.000 českých korún (17.000 eur). Česká polícia po páchateľovi intenzívne pátra a žiada o spoluprácu aj verejnosť.