Extrémne nebezpečný druh sršňa z Ázie sa blíži k Česku. Podľa  Blesku by mohol byť asi 200 kilometrov od tamojších hraníc. Niekoľkokrát ho totiž už videli v Nemecku. Sršeň ázijský je podľa odborníkov omnoho agresívnejší než jeho európsky druh. Naše sršne útočia na človeka len v prípade ohrozenia, uverejnil na svojom portále tvnoviny.sk

Ázijské sršne pozorujú cieľ aj pri jeho pohybe okolo úľa. Svoju obeť prenasledujú tak dlho, pokiaľ nezaútočia. Hrozbu to znamená najmä pre včely. "Je to dravec a včelstvo drsne napadá. Trpia tým najmä včelári vo Francúzsku," hovorí Tomáš Görner z Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR.

Práve vo Francúzsku sa ázijský sršeň objavil prvýkrát. V roku 2004 tam ich kráľovnú doviezla čínska obchodná loď. Odvtedy sa tento sršeň šíri naprieč Európou, videli ho v Španielsku, Portugalsku, Taliansku či v Belgicku. V prvých rokoch sa sršeň šíril rýchlosťou 100 kilometrov za rok, teraz sa síce spomalila. Nič to ale nemení na tom, že už čoskoro sa má ocitnúť u našich severozápadných susedov. Česko sa zatiaľ na tohto agresívneho tvora nepripravuje, včelári si ale nebezpečenstvo uvedomujú.