Odstrel v ohnisku nákazy budú mať na starosti lesní správcovia, pretože lovecká sezóna sa začne až 1. júla. Do zóny I, ktorá je oblasťou s intenzívnym monitoringom a prilieha k ohnisku nákazy, budú mať prístup všetci poľovníci.

Mapa výskytu ohnísk
Mapa výskytu ohnísk
Zdroj: www.pigprogress.net

POZITÍVNE PRÍPADY UBÚDAJÚ
V posledných mesiacoch sa počet infikovaných diviakov znižuje. Minulý týždeň bolo nájdených 6 pozitívnych jedincov, ktore zapadajú do vzoru od 1. apríla v priemere 10 reportov za týždeň. Začiatkom marca dosiahlo reportovanie svoj zenit so 67 prípadmi za jeden týždeň. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (OIE) bolo od septembra 2018 potvrdených celkom 821 diviakov pozitívnych na AMO.

TURISTI UŽ MÔŽU DO LESA

Od 6. apríla 2019 môže verejnosť opäť vstupovať do rekreačnej oblasti s rozlohou 16 000 hektárov. Proti tomuto povoleniu protestovali chovatelia ošípaných vo Flámsku, severnej časti Belgicka, kde sa nachádza väčšina domácich chovov v krajine. Pri vstupe do lesa však musia návštevníci dodržiavať prísne hygienické odporúčania, ako napríklad pohybovať sa len po cestách, neprinášať žiadne mäsové výrobky, likvidovať odpadky v zásobníkoch a čistiť kolesá bicyklov a topánky po návšteve.

Foto
Foto
Zdroj: Profimedia

VÝSKYT MÁ NA SVEDOMÍ ČLOVEK
Ako sa nákaza dostala do krajiny, nie je jasné. Ale pretože ide o oblasť izolovanú od ostatných miest s výskytom AMO, je zrejmé, že za jej výskytom v Belgicku stojí človek. Najpravdepodobnejšia teória znie, že vírus bol zavlečený s nelegálnymi transportmi diviakov z východnej Európy, ktoré mali oživiť miestne revíry.

Zdroj: http://www.africkymorprasat.cz, pigprogress.net