Bavorský premiér Markus Söder v stredu na tlačovej konferencii povedal, že úlovok bude vychádzať zo zásady „jedno roztrhané zviera a dosť“. Bavorské nariadenie je považované za kontroverzné, ostro proti nemu vystupujú ochrancovia prírody, vylúčené tak nie sú žaloby. S tým ale M. Söder počíta.

Uvoľnenie podmienok pre odstrel je reakciou na početnejšie útoky vlkov v poslednej dobe. Markus Söder navštívil obec Oberaudorf v Predalpí na juhu Bavorska, kde sa miestni na vyčíňanie vlkov sťažujú. Podľa premiéra vlky do poľnohospodárskej krajiny nepatria a súčasné opatrenia v podobe plotov a ohradenia nie sú nedostatočné, preto je potrebné pristúpiť k regulácii týchto šeliem. "Teraz bude možné vlky loviť v celom regióne," uviedol M. Söder o novom opatrení. To vychádza, ako povedal, zo zásady raz a dosť. Akonáhle vlk v niektorej oblasti zabije hospodárske zviera, bude ho možné rýchlo odstreliť. Lovci navyše nebudú musieť pátrať po konkrétnom vlkovi, ktorý za roztrhaním zvieraťa stojí. V minulosti pritom bolo bežné, že vlka lovci hľadali aj podľa rozboru DNA.

Zdĺhavosť súčasného postupu M. Söder kritizoval, pretože podľa neho nie je možné čakať päť či šesť týždňov na posudok o tom, ktorý vlk je ten zlý. "To je mimo realitu a všetku prax. Raz sme mali prípad, keď ten vlk nakoniec nebol u nás. Tuším, že bol zrazený v Česku," povedal. "Musíme konať rýchlo a dôsledne," dodal. Odkazom na Českú republiku zmienil prípad z minulého roka, keď sa medzi správou a ochranármi viedli súdne spory o odstrel jedného vlka v Hornom Bavorsku. Neskôr sa ale ukázalo, že hľadaný vlk je dávno mŕtvy, pretože ho v Česku zrazilo auto.

Spolkový úrad pre ochranu prírody (BfN) vlani v novembri vo výročnej správe oznámil, že populácia vlkov sa v Nemecku rozrastá. Úrady v rokoch 2021 a 2022 evidovali celkom 161 svoriek, v ktorých žije najmenej 1 175 jedincov. Zvyšuje sa aj počet prípadov, keď vlky napádajú hospodárske zvieratá. Podľa dostupnej bilancie bolo v roku 2021 zaznamenaných 975 útokov, pri ktorých uhynulo, prípadne bolo zranených 3 374 hospodárskych zvierat, predovšetkým oviec či kôz. O rok skôr to bolo 942 útokov.

Zdroj: ČTK