Detailne sa týmto súbojom zaoberá štúdia zverejnená v časopise Current Biology. Vedci pod vedením Barbary Klumpovej z Inštitútu Maxa Plancka zdokumentovali 52 techník, ktoré ľudia vymysleli, aby vtáky odradili od toho, aby sa dostali k odpadkom.

Najskôr popísali, ako sa tieto papagáje v Sydney a okolí učia jeden od druhého, ako nad ľuďmi „vyzrieť“. Zatiaľ čo do roku 2018 sa táto vzájomná „výučba“ preukázala na troch predmestiach, koncom roka 2019 už na 44 miestach. Vtáky, ktoré sú schopné naučiť sa tancovať v rytme hudby a v Austrálii sú považované za drzé a hlučné, používajú na otvorenie zobáky a svoje telo, ktorým sa snažia smetiak rozkývať.

Experti sledovali 3 283 popolníc. V parku Stanwell, kde bolo najviac nájazdov papagájov kakadu, našli polovicu smetných košov s nejakou pomôckou, ktorá mala zabrániť zdvihnutiu veka. Pýtali sa 1 000 ľudí a 172 občanov priznalo, že popolnice proti papagájom chránia. Nie je to ale ľahké, pretože táto zábrana musí zároveň umožniť otvoriť smetiak ramenami zautomatizovaných smetiarskych vozidiel.

(Pokračovanie na 2. strane)