Aktivity, ktoré podporujú povedomie o význame lesov pre človeka a spoločnosť počas apríla, mesiaca lesov, pripravujú lesníci pre ľudí cez internet. „Pobyt v prírode zakázaný nie je, preto si ho každý z nás môže vychutnať a spojiť so vzdelávacími aktivitami lesnej pedagogiky. Inšpirácie k aktivitám v lese sú zdieľané online na webovom portáli www.lesnapedagogika.sk a sociálnych sieťach lesnej pedagogiky,“ informovala vedúca Odboru environmentálneho vzdelávania a lesnej pedagogiky Národného lesníckeho centra vo Zvolene Veronika Jaloviarová.

.
.
Zdroj: Internet

Ako ďalej pripomenula, mesiac apríl je venovaný lesom, aby upozornil na ich význam pre človeka i spoločnosť. Ľuďom poskytujú čistý vzduch a dávajú spoločnosti vodu. „Les výrazne upravuje teplotu a vlhkosť krajiny. Stromy svojimi korunami poskytujú tieň, čím sú dôležitým nástrojom pri zmierňovaní dopadov klimatických zmien na životné prostredie človeka,“ dodala.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Marianna Rajská

„V apríli každoročne štartuje projekt Les ukrytý v knihe, ktorý rozvíja čitateľskú gramotnosť u detí a mládeže. Tradícia sa zvykla osláviť celoslovenským aprílovým podujatím Lesnícke dni na Deň Zeme. Pre pandémiu nového koronavírusu sa podujatie presúva na jeseň,“ podotkla Jaloviarová a doplnila, že lesnícke inštitúcie vyzývajú v jarnom období verejnosť aj k jarnému upratovaniu v lese, v revíri či v chotári. „Prispieť môže každý svojou aktivitou, keď si vezme na prechádzku do lesa aj vrece a vyzbiera odpadky, ktoré cestou nájde. Popritom dostáva od lesa regeneráciu a odpočinok,“ ukončila.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Marianna Rajská

Apríl ako mesiac lesov sa pripomína každoročne od roku 1952. Lesy na Slovensku zaberajú viac ako 41 percent z celej rozlohy krajiny, čo predstavuje okolo dva milióny hektárov plochy územia.