Senát v americkom štáte Idaho tento týždeň schválil návrh zákona, ktorý umožňuje štátu najímať lovcov, aby ulovili 90 percent vlkov za účelom ochrany hospodárskych zvierat a iných poľnohospodárskych záujmov, uvádzajú zahraničné zdroje.

„Vlkov je v Idahu priveľa,“ konštatoval republikánsky senátor štátu Mark Harris pred stredajším hlasovaním. Zároveň rozpovedal príbeh farmára, ktorého živobytie bolo ohrozené, keď jeho dobytok vydesila svorka vlkov. Plán ochrany a manažmentu vlka vyzýva štat, aby udržoval populáciu týchto šeliem na úrovni aspoň 150 jedincov. Podľa M. Harrisa sa však v krajine pohybuje 1 556 vlkov.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Štěpán Rosenkranz

Návrh zákona poskytne štátnemu kontrolnému fondu ďalších 190 000 amerických dolárov na najímanie ľudí, ktorí budú loviť vlky. Návrh zákona má tiež odstrániť obmedzenie počtu šeliem, ktoré môže lovec zabiť.

Senát schválil návrh zákona v stredu 26 hlasmi proti siedmim. Opatrenie teraz postupuje do Snemovne reprezentantov štátu. Zástancovia zákona uviedli, že vlky tiež znižujú počet jeleňov a losov, ktoré majú lovci k dispozícii, a stav krajiny si vyžiada aj ďalšie náklady.

(Pokračovanie na 2. strane)