Epidémia koronavírusu aktuálne ovplyvňuje bežné fungovanie spoločnosti vrátane voľnočasových aktivít. Po minulé roky boli v tomto čase lesy plné hľadačov zhodov, ktorými sa následne chválili na sociálnych sieťach. Fotografov napríklad lákali von možnosti nasnímať pekný záber tokajúcich bažantov a ostatných jarých tokov vtáctva. Zberači medvedieho cesnaku už mali za sebou prvú „žatvu“ a použili ho na rôzne kulinárske variácie.

Aj rybári oprášili svoj rybársky výstroj a zmapovali lokality, na ktorých sa chystali relaxovať s prútmi. Poľovníci v tomto čase dezinfikovali kŕmne zariadenia a mnohí sa s nadšením stretávali na chovateľských prehliadkach trofejí. Kynológovia pripravovali psíky na prvé skúšky poľovnej upotrebiteľnosti a v rámci celého sveta sa rozbehla nová výstavná sezóna ako aj klubové výstavy a schôdze. Organizovali sa brigády za účelom čistenia prírody, ale aj zberu odpadkov, ktoré sme, v konečnom dôsledku, zanechali v prírode my, ľudia. Vláda vydala prísne nariadenia, zostávame preto zatvorení doma, mnohí pracujeme v režime home office, no a mnohí si kladú otázku: „Môžeme ísť do prírody?“ Pretože pre naše zdravie, či už telesné alebo duševné, je čerstvý vzduch a vôňa jari nevyhnutná. Nemá každý rodinný dom, dvor, záhradu a dlhodobí pobyt medzi štyrmi stenami pôsobí naozaj deprimujúco. Chodiť do prírody individuálne môžeme, ale nosiť rúško a dodržiavať ďalšie opatrenia treba! Nevravíme, aby ste sa teraz húfne vybrali do lesa! No prechádzka, individuálna rybačka, venčenie psíka na vôdzke mimo ľudí sa určite nezakazuje.

Práve prichádzame na svet
Práve prichádzame na svet
Zdroj: archív

Ak ide človek do prírody vlastným autom a potom dodržuje aspoň dvojmetrový odstup od iných ľudí, nesiaha zbytočne na predmety a plochy, je pravdepodobnosť nákazy minimálna. Po návrate domov vydezinfikujte kľučky dverí a aj keď nosíte rukavice, dôkladne si umyte ruky. Koronavírus je veľmi malý a malé kvapôčky aerosolu skutočne vydržia vo vzduchu dlhšie ako v prípade väčších infekčných pôvodcov. Vo vonkajšom prostredí ho však slnečné žiarenie a pohyb vzduchu rozptýlia, znížia jeho infekčnosť a tým riziko nákazy. Hlavný hygienik Ján Mikas z Úradu verejného zdravotníctva SR apeluje v situácii šírenia ochorenia COVID-19 na to, aby ľudia dodržiavali preventívne hygienické opatrenia v čo najvyššej možnej miere, nestretávali sa vo väčších skupinách a podriadili tomu všetky svoje aktivity, aj prechádzky v prírode.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Dávid Spišák

Pravidlá, ktoré vyhlasuje Ústredný krízový štáb a Vláda SR sú potrebné a v súlade so situáciou, ktorá vládne v Európe i na celom svete sa priebežne môžu sprísňovať. No výkon práva poľovníctva, rovnako rybárstva a vstup do lesa zatiaľ nie je zakázaný. Na jednej strane nás revír láka, na druhej strane, neprebieha ,,hlavná,, poľovnícka sezóna. Ale pozor! Africký mor ošípaných stále hrozí a preto je asi naďalej potrebný aktívny lov diviačej zveri. Momentálne sa pod ťarchou dôležitejších vecí na tento problém zabúda, čo je pochopiteľné. Aké to bude mať následky? Prepukne problém AMO naplno? Žiaľ, je to možné, ale prioritu má ľudské zdravie a životy.

Vešanie plagátov
Vešanie plagátov
Zdroj: archív

Poľovníci by mali teraz aspoň upozorňovať ľudí, ktorí sa pohybujú v prírode, najmä so psíkmi, že prichádza čas rodenia mláďat a zver potrebuje pokoj. Využívajme čo najviac pobyt v prírode, ale dodržujme overené zásady a pravidlá. Všetci a bez rozdielu. Príroda to určite ocení a možno nás už čoskoro prestane trápiť!