České ministerstvo životného prostredia si dalo vypracovať vlastnú štúdiu, do akej miery zaťažuje mokrade v Česku olovo z brokov, ktorými poľovníci lovia vodné vtáctvo. Informoval o tom český týždenník Hrot s tým, že je to reakcia na nové európske nariadenie týkajúce sa vplyvu olova na vtáky v mokradiach. "Na túto tému sú dostupné zahraničné štúdie, v Českej republike zatiaľ obdobná štúdia nie je k dispozícii," citoval Dominiku Pospíšilovú z tlačového oddelenia rezortu. Štúdiu má vypracovať spoločnosť Enki, ktorá sa okrem iného špecializuje na aplikovaný výskum zaobchádzania s vodou v krajine, pričom ministerstvo má za štúdiu zaplatiť necelých 200-tisíc korún (okolo 7 800 eur).

Mokraď
Mokraď
Zdroj: BROZ

 Brusel vlani schválil celoeurópsky zákaz používania brokov v mokradiach a v ich okolí najneskôr od roku 2023. Väčšina členských štátov zakázala olovené broky v mokradiach už skôr. Česi od roku 2011, na Slovensku je zákaz používania olova na mokradiach zavedený prijatím zákona o poľovníctve (274/2009 Z. z). Slovenská poľovnícka komora aj Českomoravská myslivecká jednota však upozornili, že problematická môže byť definícia mokrade, čo spolu s vymedzením jej ochranného pásma. Medzičasom sa však v EÚ debatuje už o celoplošnom zákaze, ktorý by sa týkal nielen brokov, ale aj rybárskych oloviek.

Ilustračné
Ilustračné
Zdroj: Matej Kalina

"Vo februári Európska chemická agentúra (ECHA) odporučila zakázať predaj olovených brokov. Výnimku by mali vojaci, policajti a za určitých podmienok aj športovci. Podľa ECHA ohrozuje olovo z brokov každoročne život 127 miliónov vtákov a má vplyv napríklad aj na zdravie detí, konzumujúcich divinu. Na uvedenie zákazu do praxe navrhuje agentúra päťročné prechodné obdobie," uviedol týždenník Hrot. Ako pripomenul, český minister životného prostredia Richard Brabec vlani povedal denníku Právo, že Česko s plošným zákazom nesúhlasí a požaduje serióznu štúdiu.