Pre väčšiu zloviteľnosť a atraktivitu komerčných poľovačiek sa začali kupovať z fariem dospelé bažanty, ktoré slúžili na vypustenie pred poľovačkou. Dokonca ich niekde "vypúšťali" z klietok pred hlavne strelcov v deň poľovačky. To je trend pretvávajúci dodnes. Voľne žijúce populácie bažantov však klesajú a vyzerá to tak, že početne sa uloví už len toľko bažantov, koľko sa vypustí. Avšak pozor! Bažanty, ktoré sme kúpili ako dospelé a neulovili, nám stavy v revíri nezvýšia.
Je totiž dokázané, že až 70 percent takýchto bažantích sliepok sa nedožije znáškového obdobia, lebo sa stanú korisťou predátorov, a tie, ktoré prežijú, síce znášajú vajíčka, ale strácajú pud hniezdenia a vodenia mláďat. Bažantie farmy sa z ekonomických dôvodov snažia vyprodukovať od jednej sliepky čo najviac vajec, zabezpečiť vyliahnutie čo najviac kurčiat a čo najviac z nich odchovať. Preto chovateľ „dopuje“ bažanty rôznymi medikamentmi a bielkovinovými krmivami. No keď sa takto odchovaný bažant dostane do voľnej prírody a je odkázaný sám na seba, nevie si hľadať potravu, chýba mu plachosť, nedokáže reagovať na predátory či podlieha rôznym chorobám.
Cesta k zvýšeniu početnosti bažantov v našich revíroch vedie iba cez zlepšovanie životného prostredia. Cestou je teda zakladanie remízok a políčok pre zver, zabezpečenie dostatku kŕmnych zariadení a napájačiek v revíri, celoročná starostlivosť a ochrana pred predátormi. Početnosť predátorov na poliach sa v uplynulých desaťročiach zvýšila, hoci u nás nepribudli nové druhy. Keď tie pôvodné, ako bocian či volavka, nenachádzajú dostatok prirodzenej potravy, vyhľadávajú ako korisť aj bažantie kurčatá.
Veľkým predátorom malej zveri je takisto diviačia zver, ktorá sa rozšírila takmer do všetkých revírov.
Neúmerne narástla početnosť líšok. Hoci sa lov líšok takmer každoročne zvyšuje, nestačí to na tlmenie ich populácie.