V malebnej obci Černina žije asi 150 obyvateľov, a už takmer neexistuje dvor, ktorý by tento bocian nenavštívil.

Agresívny bocian poškodil už 6 áut. "Bocian provokatér. Chodí si po dedine a robí, čo chce," povedal poškodený občan Matej Krivda pre TV JOJ.

"Zobákom do toho ďobe. Tie nárazy sú také silné, že všetci mi hlásia, že sa dobíja dnu," uviedla Silvia Žinčáková, starostka obce Černina.

Anna Macková zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty vysvetlila, že "čokoľvek, čo zrkadlí bocianov obraz, vníma ako soka a snaží sa ho vytlačiť z lokality." Bocianológ Miroslav Fulín dodal, že je to reakcia bociana v čase, keď sedí na vajíčkach a potrebuje si chrániť teritórium pred cudzími bocianmi, aby mu nevyžrali potravu.

"Ten bocian prejde tri metre okolo vás a je s tým v pohode, nevykazuje známky, že by sa bál," opísala situáciu starostka.

Poškodený občan Martin Čirák uviedol, že "škoda je vyčíslená na 5-tisíc eur. Treba prestriekať komplet celé auto. Platím si pripoistenie, zatiaľ mi to zamietli, podal som odvolanie."

Štandardné zákonné poistenie nepokrýva škody spôsobené takýmito nezvyčajnými udalosťami, a len niektoré z havarijných poistiek predvídajú takéto scenáre. Eva Jacková, hovorkyňa Slovenskej asociácie poisťovní, vysvetlila pre TV JOJ, že poisťovne ročne riešia desiatky podobných raritných udalostí. Jednou z nich bola situácia, kedy "vtáky snažili sa zobákom rozlúsknuť orechy napadané na streche auta, čo viedlo k poškodeniu vozidla."

Občania obce zatiaľ prejavujú trpezlivosť. Napriek škodám, ktoré dosahujú tisíce eur, čakajú na odporúčania od ochranárov. Tí navrhujú ako preventívne opatrenie parkovanie áut v garážach alebo ich zakrytie matnou plachtou.

Existuje nádej, že situácia sa vyrieši prirodzeným spôsobom. "Čoskoro by sa mali vyliahnuť mláďatá a tie by mohli situáciu zmeniť. Bocian bude zháňať potravu a nebude mať čas sa zaoberať odrazmi v autách a oknách," uviedla Macková.