Africký mor ošípaných (AMO) potvrdili na Slovensku aktuálne u diviakov v okrese Prešov. Vírus AMO laboratórne potvrdili v piatok (30. 10.), týkalo sa to piatich uhynutých diviakov nájdených v katastrálnom území obce Geraltov. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS).

"Ide o rozšírenie nálezov na územie, ktoré v rámci aktívneho a pasívneho monitoringu nepotvrdzovalo výskyt AMO. Zavlečenie AMO približne 30 kilometrov od oblastí, kde sa AMO doposiaľ vyskytol, bude predmetom podrobného epizootologického šetrenia," uviedla ŠVPS na svojej webovej stránke. V súčasnosti sa podľa oznámenia vymedzujú nové pásma v súvislosti s týmto výskytom a budú nariadené opatrenia pre infikovanú a vysokorizikovú oblasť. Pre vybrané poľovné revíry bude taktiež nariadený zákaz lovu.

Doteraz sa výskyt AMO obmedzoval na okresy Trebišov, Michalovce, Košice–okolie, Košice–mesto, Rožňava, Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou. Dosiaľ posledné dva prípady AMO laboratórne potvrdili v nedeľu (1. 11.) u uhynutých diviakov v oblasti obce Haniska v okrese Košice-okolie a košickej mestskej časti Poľov. Celkovo na Slovensku zaznamenali 326 prípadov infikovaných diviakov a 28 ohnísk u domácich ošípaných.

lustračná fotografia
lustračná fotografia
Zdroj: Lukáš Holásek

AMO, ktorý zabíja domáce ošípaná aj diviaky, v SR prvýkrát potvrdili 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov. O pár týždňov zaznamenali nákazu v rovnakom okrese aj u uloveného diviaka.