U domácich ošípaných pribudli tento týždeň ďalšie tri ohniská nákazy afrického moru ošípaných (AMO), všetky v Trebišovskom okrese. Išlo o obce Michaľany, Streda nad Bodrogom a Malé Ozorovce. V okrese Košice-okolie zaevidovali AMO u troch diviakov. Informuje o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR na svojej webovej stránke.

V Michaľanoch potvrdili nákazu na základe odberu vzorky z ošípanej pri domácej zabíjačke, ktorý vykonali v rámci monitoringu AMO, keďže obec patrí do ochranného pásma. Podľa ŠVPS boli v ohnisku tri ošípané, jedna uhynula a dve boli utratené. Jedna ošípaná uhynula aj u súkromného chovateľa v Strede nad Bodrogom, spozorovali u nej kožné zmeny, zvýšenú teplotu a respiratórne poruchy. Ďalšiu utratili. Depopuláciu realizujú v piatok v Malých Ozorovciach rovnako u súkromného chovateľa. „V ohnisku bola okrem uhynutej ošípanej jedna prasnica so siedmimi ciciakmi a päť kusov výkrmových ošípaných,“ dodáva. Tento týždeň potvrdili AMO aj u troch diviakov, uhynutých ich našli v katastrálnych územiach obcí Janík a Slančík.

Ilustračná foto
Ilustračná foto
Zdroj: Shutterstock

AMO, ktorý zabíja domáce a divé ošípané, na Slovensku prvýkrát potvrdili 25. júla 2019 v domácom chove v obci Strážne v okrese Trebišov. Dosiaľ nákazu zaznamenali v šiestich okresoch - Trebišov, Michalovce, Košice-okolie, Košice-mesto, Rožňava a Rimavská Sobota.