Zákazu kožušinového chovu sa nebráni ani Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktoré však upozorňuje na riziká. "Pred konečným rozhodnutím je dôležité uvedomiť si aj dôsledky prípadného zákazu chovu na Slovensku, kedy budú musieť byť mnohé zvieratá na farme usmrtené, nakoľko nemôžu byť vypustené do voľnej prírody," uviedlo pre TASR. Problémom by podľa neho mohlo byť aj zvýšenie dovozu kožušiny z krajín, kde nad chovom zvierat neexistuje žiadny dohľad.

Norok americky
Norok americky
Zdroj: Profimedia

Podľa údajov Humánneho pokroku kožušinový priemysel spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, no najmä doplnkov, napríklad golierov a rukávov, lemovania na topánky alebo brmbolcov na tašky a čapice. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá sa zabíjajú plynom, elektrickým prúdom tyčou cez konečník alebo zlomením väzov. Na výrobu jedného kožuchu je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 noriek.

Zvieratá podľa aktivistov na kožušinových farmách žijú na ploche menšej ako jeden štvorcový meter, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Upozorňujú tiež, že kožušinové farmy nedokážu poskytnúť zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine.

Zdroj: TASR