V areáli kaštieľa vo Svätom Antone sa 3. a 4. septembra uskutoční jubilejný 30. ročník celoslovenských Dni sv. Huberta.

Dni Sv. Huberta, 30 ročník
Dni Sv. Huberta, 30 ročník
Zdroj: Archív PaR

Na úvod zaznie opäť hymna SPK v podaní sólistu Opery Slovenského národného divadla Otokara Kleina a lesných rohov členov Klubu trubačov Slovenskej republiky.

Otokar Klein, operný spevák SND
Otokar Klein, operný spevák SND
Zdroj: TB

Nebude chýbať tradičné odovzdávanie ocenení SPZ a rezortných vyznamenaní osobnostiam, ktoré sa významné zaslúžili o rozvoj poľovníctva na Slovensku.

Odovzdávanie ocenení zaslúžilým poľovníckom
Odovzdávanie ocenení zaslúžilým poľovníckom
Zdroj: TB

Na programe je hudobno - slovné pásmo Tri desaťročia Hubertových slávností a predstavenie zakladateľov slávností, pri ktorých zrode stála aj redakcia časopisu POĽOVNÍCTVO A RYBÁRSTVO, ďalej prezentácia projektu SPK Poľovníctvo má zmysel, novej knihy o Múzeu vo Svätom Antone a zborníka múzea či českej publikácie Životy kolorované myslivostí z vydavateľstva O. Koudelku. Svoj blok bude mať Slovenský klub sokoliarov pri SPK, s dravcami vystúpia sokoliari Sv. Bavona pri ZŠ M. Hella Štiavnické Bane a z SOŠL Banská Štiavnica. Deti zo ZŠ a MŠ F. Coburga vo Sv. Antone odohrajú predstavenie Legenda o sv. Hubertovi. Organizátori vyhlásia výsledky súťaže poľovníctvo vo fotografii, poľovnícky nôž, poľovnícky šperk, naj brada a najkrajšie upravený poľovnícky klobúk.
Popoludní sa uskutočnia majstrovstvá Slovenska vo vábení jeleňov a ostatnej zveri.

Súťaž v imitovaní hlasov jelenej zveri
Súťaž v imitovaní hlasov jelenej zveri
Zdroj: TB

Po celý deň v sobotu aj v nedeľu bude prebiehať darcovská Hubertovská kvapka krvi. Návštevníci si môžu pozrieť expozície múzea (vstupné), Sieň úcty a slávy poľovníctva na Slovensku či výstavu Poľovníctvo vo fotografii, prejsť sa poľovníckym chodníkom, ktorý najmä pre deti pripravili študenti SOŠL Banská Štiavnica, zasúťažiť si v hádzaní flinty do žita, zarybárčiť či ochutnať rybie špeciality. Kynológovia predstavia plemeno Slovenský hrubosrstý stavač a Klub chovateľov alpského jazvečikovitého duriča chystá prehliadku chovných jedincov. K slovu príde lovecká lukostreľba pod hlavičkou Slovakbowhunting – Slovenského klubu loveckej lukostreľby pri SPK, ukážky streľby z luku i kuše.

Nádvorie kaštieľa vo Sv. Antone
Nádvorie kaštieľa vo Sv. Antone
Zdroj: TB

Na programe je divadelné predstavenie Paradájz Pikčr Banská Štiavnica a mnoho ďalších sprievodných akcií. Lesničiari sa stretnú pri Kaplnke sv. Huberta, aby si pripomenuli odkaz Milana Húževku. Organizátori pozývajú návštevníkov aj na nedeľný koncert hornového kvarteta Laugarício, speváčky Barbory Šaling Legényovej a miestneho chrámového zboru vo Svätý Anton, a samozrejme, hlavne na tradičnú Svätohubertovkú omšu, ktorá sa bude konať o 10:30 hod. na nádvorí kaštieľa.