Hoci každým dňom adventu sa rapídne zužuje sortiment jedlých druhov vo voľnej prírode, nestrácajme nádej, že natrafíme na štedrú nádielku v závere roka. V ríši húb žijú totiž otužilci, ktorí sa adaptujú na kolísanie teplôt od štyroch do šestnástich stupňov Celzia.
Typickou hubou najchladnejších mesiacov roka je plamienka zimná (Flammulina velutipes). Môžeme sa za ňou vybrať do listnatých, najmä lužných lesov, ak panuje mierna vlhká zima. Plamienka konzumuje zvyšky dreva, ktoré sa počas sezóny nedostali na jedálny lístok iných húb. Najčastejšie vyhľadáva javorové, bukové, lipové, brestové porasty a len výnimočne sa vyskytuje na ihličnanoch. Ak plamienky zbierame šetrne a nepoškodíme kôru, z ktorej vyrastajú, dokážu rásť na jednom mieste viac rokov.

Pre charakteristické sfarbenie plodníc si ich sotva pomýlime s inými druhmi. Najmä v lužných lesoch si však treba dať pozor na prudko jedovatú kapucňovku okrovohnedastú (Galerina marginata), ktorá má hnedasté lupene a vláknitý hlúbik s miznúcim prsteňom. Klobúk plamienky zimnej je veľmi slizký, žltooranžový. Hlúbik má suchý, okrovohnedý až čiernohnedý a zamatovo plstnatý, čím sa nápadne odlišuje od obávanej kapucňovky. Lupene sú krémové až žltkasté.