Keďže smrčky (Morchella) v konzumovateľnom stave môžeme zbierať asi len dva týždne v roku, každý jeden deň predstavuje vzácnu príležitosť na preskúmanie osvedčených lokalít. Myslite na to, že smrčky sa z roka na rok tešia väčšej popularite a ani konkurencia nečaká so založenými rukami. Už koncom zimy striehnu pod vrstvou lístia ich neforemné zárodky. Netreba podceniť ani predčasný príchod jari, ktorý jedinú rastovú vlnu smrčkov posunie aj o niekoľko týždňov.
Dostaňte ich do oka
Úspešne sa maskujú a ak na ne nemáte správne zaostrené, ľahko vám uniknú v záplave včasnej vegetácie. Blízke stretnutie s prvou plodnicou smrčka v sezóne je kľúčový okamih, vďaka ktorému „prekuknete“ ich finty a hneď sa ľahšie hľadajú. Zrazu ich na malej ploche vidíte celú armádu, hoci pred chvíľou by sme dali ruku do ohňa, že tam bol len ten jeden.
Niektorí hubári, a môžu to byť aj najväčší borci v zbere dubákov, hovoria, že na smrčky majú smolu. Niekoľko sezón po sebe sa pripravujú na vytúžený okamih. Striehnu, až začnú kvitnúť trnky, analyzujú každé hlásenie o výskyte prvých jarných húb, snažia sa odfiltrovať falošné správy a možno aj merajú dĺžku listov medvedieho cesnaku, len aby vystihli najideálnejšie obdobie, kedy sa vybrať do lesa. A keď opäť premárnia tie dva drahocenné týždne, môžu čakať do nasledujúcej sezóny. Už nejeden "smrčkár" sa zľutoval nad niektorým z týchto nešťastníkov a zaviedol ho na lokalitu v tej pravej chvíli, aby mu ukázal, čo „smrčkobranie“ obnáša.
Moje miesta
Pridám niečo z vlastnej skúsenosti. Prvý smrčok som objavil pred vyše štvrťstoročím. Išiel som do lesa práve za týmto účelom. Našiel som ho bez námahy na okraji širokého lesného chodníka, kde sa mu nepodarilo predo mnou ukryť. Bol to síce útly a málo výdatný smrčok hybridný (Morchella semilibera), pre mňa však znamenal splnený cieľ. Počas tej sezóny som nachádzal len uvedený druh, väčšie šťastie na iné druhy som mal až v nasledujúcej sezóne, keď som rozšíril oblasť pátrania v lesoch na pravom brehu Dunaja. Vtedy som mal pocit, že ich zbieram sám, iných hubárov som videl zriedka. No minulý rok som sa v "mojej" lokalite na ploche asi jedného áru ocitol s ďalšími dvoma skupinami hubárov. V tom momente som skonštatoval, že mi nezostáva iné, len oprášiť teóriu a poobzerať sa po nových miestach.
Autor: Ján Červenka