jedivatý horiací koral. Akokoľvek medzititulok môže znieť nezmyselne, ide o preklad anglického názvu. Huba naozaj vyzerá ako rastúci koral a farbou ohňa. Na stránkach prestížnej svetovej tlače sa  dostala po tom, čo ju mykológ Matt Barrett z univerzity Jamesa Cooka v austrálskom Queenslande identifikoval na základe snímok Raya Palmera. Ten ju vyfotil na predmestí mestečka Cairns.

Naj jedovatejšia huba
Naj jedovatejšia huba
Zdroj: Ray Palmer

Japonská huba má nový domov v Austrálii
Čo vedca zaujalo, je fakt, že nová lokalita sa nachádza tisíce kilometrov od jej pôvodného výskytu v horách Japonska a Kórey. "Zo stoviek toxických húb, ktoré sú vedcom známe, je to jediný druh, u ktorého sa toxíny absorbujú kožou," povedal dr. Matt Barrett.
Barrett pre BBC  poznamenal, že je to jeden z viac ako 20 novo objavených druhov húb za posledný polrok. A to aj napriek tomu, že Austrália, na rozdiel napríklad od Česka, či Slovenska, nepatrí medzi krajiny, kde by mykológia a hubárčenie kvitlo. Možno preto zostával "ohnivý koral" tak dlho nepovšimnutý. Vedci predpokladajú, že ľahké hubové spory sa na austrálsky kontinent mohli dostať pomocou veterných prúdov už pred tisíc rokmi.

Zdroj: zoommagazin.iprima/Topi Pigula