Hliva ustricovitá, pôvabnice či plamienka zimná a prilbička zimná (na snímke) sú typicky zimné huby. Nikoho neprekvapí, ak ich nájdeme počas vianočných či novoročných sviatkov. No čo ak hubár naďabí pod snehom na bedle alebo dokonca na dubáky? Nepadli na zem rovno z mesiaca? Nie. Ak je jeseň veľmi teplá, priaznivá pre rast húb, ak vzápätí nastane prudké ochladenie, môže sa stať, že bohatú úrodu húb zaveje sneh. Takýto scenár sa odohral aj pred rokmi. V túžbe prekonať snehovú pokrývku som sa vybral s košíkom do lesa. Jasne som si vytýčil stratégiu. Budem zbierať na známom mieste. Videl som pred
pár dňami, ako tam rastú huby. Ak si však huba drepí pod snehom, podobá sa na hľuzovku učupenú pod zemou. Hubár netuší, kde presne musí hrabať. Nečudo, že jeden môj neúspech striedal ďalší. Presunul som snorenie k neďalekým pníkom. Hneď prvý som odhrabal a naskytol sa mi úžasný pohľad. V nehostinnom zimnom počasí som natrafil na bohatú skupinku prášnic hruškovitých. Mnohí ich nezbierajú pre ich výraznú arómu, lenže kto by nimi teraz pohrdol. Nález ma povzbudil. Usilovne som pokračoval. Postupne som  prebrodil aj niekoľko kilometrov. Na jednom mieste spod päťcentimetrového snehu vykúkali ešte uzatvorené klobúky bedlí. Samy sa prezradili, keďže si žijú na vysokej nožičke. Už horšie je to s hríbmi, pôvabnicami. Aj v lístí sa dobre zamaskujú. Na ne treba mať hubársky šiesty zmysel.

Pozor! Pri zbere zmrznutých húb spod snehu treba dodržiavať dôležitú zásadu. Konzumujeme len tie, ktoré aj po rozmrazení pôsobia sviežo a nie sú nahnité.

Spracoval: Pef