Informoval o tom vo výročnej správe Spolkový úrad pre ochranu pred žiarením (BfS). Jednou z najpostihnutejších oblastí je aj bavorská strana Šumavy. Najvyšší obsah cézia-137 namerali pracovníci nemeckého úradu pre ochranu pred žiarením v štyroch druhoch jedlých húb. Najpostihnutejšie sú pritom lesné oblasti, nad ktorými sa na začiatku mája 1986 - krátko po havárii v Černobyle - vyskytli silné búrky. Jednou z nich je aj časť nemeckej strany Šumavy, a to južne od Železnej Rudy. Vyššiu koncentrácia v hubách než inde namerali vedci tiež v okolí podalpských miest Garmisch-Partenkirchen a Berchtesgaden."V extrémnych prípadoch obsahuje jeden pokrm pripravený z týchto húb viac cézia-137, ako koľko človek prijme s inými potravinami z poľnohospodárskej produkcie za celý rok," uviedla predsedníčka BfS Inge Pauliniová. Kto sa chce radiačnej záťaži čo najviac vyhnúť, nemal by podľa nej konzumovať silne postihnuté druhy húb z viacerých postihnutých regiónov.

Ľudia, ktorí si lesné huby kupujú v obchodoch, by sa nemali ničoho obávať, pretože tieto huby podliehajú náhodnej kontrole potravinárskej inšpekcie, zdôraznila šéfka BfS. "Ale ani konzumenti húb, ktorí si ich sami nazbierali, sa nemusia obávať negatívnych zdravotných následkov kvôli rádioaktivite, ak ich budú jesť v bežnom množstve - asi 250 gramov týždenne," zdôraznila Pauliniová.

Aj 33 rokov po černobyľskej katastrofe nájdete rádiaktívne huby.
Aj 33 rokov po černobyľskej katastrofe nájdete rádiaktívne huby.
Zdroj: pixabay/archív

Niektoré oblasti Bavorska boli podľa agentúry DPA po havárii Černobyle z apríla 1986 zaťažené rádioaktívnym spadom až desaťkrát silnejšie ako oblasti na severe Nemecka. Nemecký úrad pre ochranu proti žiareniu kontroluje obsah cézia-137 v hubách z Bavorska od roku 2005 každý rok. Od roku 2007 testuje tiež huby z okolia saského mesta Bad Brambach, ktoré ležií vo výbežku medzi západočeskými mestami Aš a Luby.

Zdroj: www.svetmyslivosti.cz