PR S akými poraneniami psov sa v ambulancii stretávate?

Najčastejšie sú to úrazy po kolízii s autom, pohryznutia, pády z výšky. Pokiaľ ide o poľovačky, najhojnejšie sú poranenia diviačou zverou, potom jazvecom, prípadne líškou, porezané labky a zriedka strelné poranenia. Po kontakte s jazvecom bývajú časté zlomeniny sánky, zubov, pohryzená papuľa a oblasť nosa. Postup pri ošetrení je podobný ako pri iných poraneniach, akurát treba vypláchnuť oči, ktoré bývajú znečistené hlinou, a určite nasadiť antibiotiká pre kontamináciu hryznej rany baktériami.

MVDr. Radomír Kriek
MVDr. Radomír Kriek
Zdroj: Marianna Rajská

PR Ak príde k poraneniu, čo treba spraviť najskôr?

Dôležité je posúdiť jeho závažnosť. Nebezpečné sú poranenia bez povrchových poškodení kože, keď dôjde k natrhnutiu vnútorných orgánov a vnútornému krvácaniu. O závažnosti stavu môže napovedať farba slizníc. Ak sú sliznice svetlé, prípadne až biele, je to často znak intenzívneho vnútorného krvácania a vtedy môže pomôcť rozsiahla kompresia celého brucha. Veľmi závažné sú poranenia hrudníka s perforáciou hrudnej dutiny, keď počujeme unikanie vzduchu cez ranu. Ak do niekoľkých minút nezabezpečíme vzduchotesné uzavretie danej rany, tak sa pes s vysokou pravdepodobnosťou udusí. Mnohokrát, keď sa po úraze otvorí brušná dutina, vnútorné orgány sa dostanú mimo tela. Vtedy musíme postupovať nanajvýš opatrne a orgány, ak je to možné, treba zbaviť nečistôt, prisunúť k otvoru v brušnej stene a celú oblasť brucha aj s vysunutými orgánmi obviazať obväzom.

archív R. Krieka
archív R. Krieka
Zdroj: archív

PR Pomerne časté sú pri psoch rôzne tržné rany...

Ak ich nesprevádza intenzívne krvácanie, nie sú až také nebezpečné, hoci môžu vyzerať hrozivo. Dôležité je psa prehmatať, objaviť bolestivé miesta a zastaviť prípadné krvácanie. Najlepšie sú na to rôzne kompresné obväzy, ktoré obsahuje autolekárnička. Po poranení býva pes v šoku, periférne cievy sú komprimované a poškodenie aj väčších ciev nemusí byť zo začiatku sprevádzané výrazným krvácaním. Komprimácia periférnych ciev však môže spôsobiť podchladenie, preto je dôležité psa zabaliť do kabáta, prípadne deky a čo najskôr zabezpečiť presun k veterinárovi. Dlhšie trvajúce podchladenie organizmu výrazne zaťažuje obličky, čo môže skomplikovať prípadnú celkovú anestéziu zvieraťa, potrebnú na chirurgický zákrok. Dôležité je zabezpečiť čo najväčšiu čistotu rany.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: profimedia

PR A čo v prípade strelných poranení?

Následky závisia od zasiahnutej časti tela, druhu streliva, kalibru. Občas nájdeme pri RTG vyšetrení psa broky či diabolky, o ktorých majiteľ ani nevedel. Pri strelných poraneniach postupujeme podobne ako pri ostatných poraneniach, iba si treba uvedomiť, že ide o zranenia extrémne bolestivé a sprevádzané výraznou mechanickou devastáciou tkaniva. Preto by mala byť manipulácia šetrná a presun na ošetrenie rýchly. Mali sme prípad jazvečíka postreleného do oblasti krku. Poľovník dostreľoval diviaka, pričom ho prestrelil, guľa prešla cez ušnicu psa a ostala pod prvým krčným stavcom. Pes bol v bezvedomí s tonickými kŕčmi. Projektil sa nám podarilo vybrať cez ústnu dutinu, pacienta sme stabilizovali a nakoniec všetko dobre dopadlo. No mali sme aj úhyn pacienta po vpichu diviačieho kla do oblasti krku, pričom rana mala priemer asi 0,5 centimetra. Tým chcem povedať, že poranenia sú nevyspytateľné. Banálna rana môže znamenať úhyn zvieraťa a, naopak, zviera v beznádejne vyzerajúcom stave môže vyzdravieť.

archív R. Krieka
archív R. Krieka
Zdroj: archív R. Krieka

PR S čím sa vypraviť do revíru, aby sme znížili riziko poranenia psa a v prípade, že dôjde k jeho poraneniu, poskytli mu prvú pomoc?

Ochranné vesty a GPS obojky sa už našťastie stávajú štandardným vybavením psov pri poľovačke na diviačiu zver. Určite odporúčam nosiť so sebou obväzy na zastavenie krvácania. Väčšinu toho najnutnejšieho na prvú pomoc obsahuje autolekárnička, ktorá sa bez problémov zmestí do ruksaku. Keď dôjde k poraneniu, treba podľa možností odstrániť mechanické nečistoty a prvotná dezinfekcia tiež môže pomôcť zlepšiť hojenie rany. Na zabezpečenie tepla poslúži termoprikrývka, ktorá je súčasťou autolekárničiek. A samozrejmosťou je mať mobilný telefón s kontaktom na veterinára. 

archív R. Krieka
archív R. Krieka
Zdroj: archív R. Krieka

POSTUP PO ÚRAZE

1. Prehliadnite psa, prehmatajte mu telo, nezabudnie skontrolovať papuľu, podpazušie, oči, ak má na tele krv, zistite miesto krvácania.

2. Ranu vypláchnite dezinfekčným roztokom, zastavte prípadné krvácanie pomocou kompresných obväzov.

3. Čim skôr psa zabaľte do niečoho teplého.

4. Telefonicky zabezpečte veterinárne ošetrenie a transportujte psa do tepla.

Zdroj: Poľovníctvo a rybárstvo 1/2020