Je to len nedávno, čo som v PaR 11/2020 napísala článok o Slovenskom športovom klube retrieverov. Bol to naozaj príjemný rozhovor, ktorý sa niesol tak ako v odbornom, aj priateľskom tóne. Jeho nadšenie pre kynológiu bolo výnimočné. Bolo to cítiť z jeho slov, spomienok, skúseností a v neposlednom rade plánov! Áno, plánov! Aj keď v roku 2020 oslávil krásne životné jubileum – 70, energia a elán mu vôbec nechýbala. Mal plány, sny, naplno sa venoval tomu čo ho bavilo celý život. Bol ochotný pomôcť každému čo to potreboval a nie len v oblasti kynológie a poľovníctva. Budeš nám Štefan naozaj chýbať! Česť tvojej pamiatke!

Štefan Janega (70) Rodák z Nových Zámkov a vyštudovaný agronóm sa začal kynológii venovať v roku 1968. V tomto roku to boli služobné plemená na Svazarme. Mal Nemeckého ovčiaka. Poľovníckej kynológii sa začal venovať od roku 1974. V roku 1976 si zaregistroval chovateľskú stanicu Biely agát. Pôsobil ako kynologický referent, poľovný hospodár, tajomník aj predseda poľovníckeho združenia, bol členom predsedníctva OV SPZ a predsedom kynologickej komisie. Dvadsať rokov prednášal a skúšal kandidátov z poľovníctva. Za zásluhy o rozvoj poľovníctva dostal bronzovú, striebornú aj zlatú medailu či dvakrát Zlatého kamzíka. Ako rozhodca z výkonu začal psy posudzovať v roku 1976. Momentálne je všestranný medzinárodný rozhodca pre všetky skúšky malých plemien a brlohárenie, rozhodca pre JSS, medzinárodný rozhodca pre Field Trial retrieverov a medzinárodný rozhodca pre exteriér všetkých plemien retrieverov. Posudzoval a rozhodoval na skúškach a na výstavách vo viacerých štátoch Európy. Bol aj hlavným rozhodcom na prvom Medzinárodnom Field Trial retrieverov v Rusku.

.
.
Zdroj: Marianna Rajská

Vyberáme z článku: My sa sústreďujeme na pracovnú stránku. Nevykonávame aktivity súvisiace s chovom, výstavami či bonitáciou. Chceli sme vytvoriť niečo pre nadšencov retrieverov, ktorých poslaním je najmä práca,“ hovorí prezident klubu Štefan Janega. Svoj klub založili v roku 2014 a podľa predsavzatia je ich prioritou výcvik, poľovná upotrebiteľnosť poľovných plemien a aktívne využitie psov v poľovníckej praxi.

Zagratuluj tomu, kto bol prvý, aj tebe dobre padne, keď ti zagratulujú k prvenstvu.
Štefan Janega

„Nie sme klub len pre presne vymedzené plemená, privítame každého, kto má chuť sa niečo naučiť a so psom pracovať. Pomôžeme každému, bez ohľadu na plemeno,“ vraví prezidnet klubu.

.
.
Zdroj: Marianna Rajská
.
.
Zdroj: Marianna Rajská