Vplyvom klimatických zmien sa tento parazit pomaly rozširuje aj do severnejších oblastí Európy a aj naša krajina patrí medzi tie, v ktorých môžeme nájsť psy s týmto ochorením, pričom sa nenakazili v zahraničí, ale doma na Slovensku. Počas prvého prieskumu bolo zistené, že dirofilarióza je na našom území najrozšírenejšia v teplých a vlhkých oblastiach, kam patria Podunajská nížina, Záhorie a Východoslovenská nížina. Výskyt nakazených psov sa tu pohybuje na úrovni okolo 35,0 %.

Čo to vlastne dirofilarióza je?
Komármi prenášané parazitárne ochorenie, ktoré vyvolávajú červy z rodu Dirofilaria. Dospelé červy sú biele, nitkovitého tvaru a môžu dosahovať dĺžku až do 30 cm. Medzi konečných hostiteľov patria psy, mačky a iné divo žijúce mäsožravce – u týchto zvierat červy dozrievajú a začínajú sa pohlavne rozmnožovať. Dospelá samica produkuje malé larvičky (tzv. mikrofilárie) priamo do krvi hostiteľa.
Medzi hostiteľmi a zároveň prenášačmi dirofilariózy sú komáre, ktoré spoločne s krvou nasajú aj mikrofilárie – tie sa v tele komára zmenia na infekčné larvy a pri ďalšom cicaní krvi sa dostanú do krvného obehu nového konečného hostiteľa, informuje www.psickar.sk.