To či zviera skutočne objektívne trpí by mal odborne posúdiť veterinárny lekár a nemožno vychádzať iba z pocitov či názorov chovateľa, ktorý žiada o eutanáziu. Hoci je názor majiteľa zvieraťa samozrejme veľmi dôležitý a nemožno ho úplne ignorovať.

Ilustračná fotografia - Bruce 1,5 roka a Stella 12 rokov plemeno Welsh springer spaniel
Ilustračná fotografia - Bruce 1,5 roka a Stella 12 rokov plemeno Welsh springer spaniel
Zdroj: Viktor Fülöp

Niekedy ľudia chcú uspať zviera pretože je staré a stáva utrpením pre svojich majiteľov, nie že by vek bol utrpením pre to zviera. Často majitelia uvádzajú, že sa zviera pomočuje, alebo, že je slepé a vráža do predmetov. Slepota a inkontinencia sú však často v takýchto prípadoch práve príznakom staroby, rovnako ako u ľudí. Nemusí to hneď znamenať, že zviera trpí alebo má nejaké neliečiteľné bolesti. Veterinárny lekár stojí často pred neľahkou úlohou, kedy musí vychádzať najmä z anamnézy (histórie), ktorú mu poskytnú majitelia a z klinického či iného špecializovaného vyšetrenia zvieraťa a určenie diagnózy.

Foto
Foto
Zdroj: Zdenka Loudova

Ak však zviera klinicky, podľa odborného a objektívneho názoru nejaví známky bolestí, zlého zdravotného stavu či nejaké vážnej choroby, je ťažké takéto zviera utratiť. Zvlášť ak majitelia z nejakého dôvodu nedovolia vykonať nejakú ďalšiu diagnostiku (napr. vyšetrenie krvi, röntgen či sonografické vyšetrenie) problémov, ktoré u svojho zvieraťa uvádzajú. Najproblematickejšie je to u zvierat s ktorými majitelia nechodia na veterinu pravidelne, ale prídu náhle s požiadavkou na eutanáziu. Vždy by sa mali veterinárom ohodnotiť základné parametre kvality života a ak vidia, že sú tieto parametre zachované, a nezistia sa problémy, ktoré napr. majitelia uvádzajú, že ich zviera má, nemôže takéto zviera utratiť. Nielen kvôli zákonu, ale hlavne kvôli svojmu vlastnému presvedčeniu.

Pes
Pes
Zdroj: Marianna Rajská

Vek nie je diagnóza. Vek nie je choroba. Vek nemusí byť utrpenie. Vek nie je dôvod k eutanázii. Možno to tak niektorí nevidia a nemusia súhlasiť, ale nikdy neminiete zviera utratiť proti svojmu vlastnému presvedčeniu a proti svojmu odbornému úsudku.

Zdroj: MVDr. Jiří Žák