Žiaľ, nie je to tak a domáce zvieratká sa dožívajú menej. Medzi najobľúbenejších domácich miláčikov patria mačky a psy, pričom priemerná dĺžka ich života závisí od rôznych faktorov, napríklad od plemena. Už dlho sa ľudia riadia informáciou, že pokiaľ ide o vek psa, stačí jeho aktuálny vek vynásobiť číslom 7 a zistíte, koľko by mal váš pes rokov, keby bol človekom. Nikto nevie, odkiaľ sa táto informácia vzala, no je to len mýtus. Ako informuje portál Science Alert, konvertovať psie roky na ľudské nie je také jednoduché, vedci sa však do tejto úlohy predsa len pustili a podarilo sa  im objaviť vzorec, ktorý takúto premenu umožní.

Ilustračná foto
Ilustračná foto
Zdroj: Pinterest.com

Portál bioRxiv uverejnil náhľad do štúdie, ktorá hovorí, že vynásobiť vek psa číslom 7 nestačí, treba totiž brať ohľad na genetické zmeny, ktoré sa dejú s pribúdajúcim vekom. Metóda, ktorú tím vedcov vytvoril, má základy v tzv. metylácii DNA. Podobne ako u ľudí, aj u psov sa v procese starnutia pripájajú k DNA metylové skupiny, ktoré menia činnosť segmentov DNA, nie však DNA samotnú.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Práve proces metylácie umožňuje určiť, ako rýchlo človek starne a vedci to nazývajú odčítanie epigenetických hodín. Tím výskumníkov na čele s Tinou Wangovou a Treyom Idekerom sa preto rozhodol, že porovnajú epigenetické hodiny psa, myší a človeka. Ukázalo sa, že pes sa dožíva v závislosti od plemena v priemere od 6 do 18 rokov, napriek tomu sú však jeho epigenetické hodiny podobné tým ľudským. Vďaka týmto poznatkom sa vedcom podarilo vytvoriť vzorec, na základe ktorého môžete teraz prerátať psie roky na ľudský vek. Vzorec vyzerá nasledovne:  Ľudský vek = 16ln(psí vek) + 31 (*ln je značka pre prirodzený logaritmus).

Ilustračná foto
Ilustračná foto
Zdroj: MP SR

Samozrejme, ak ste zvedaví, nemusíte hľadať kalkulačku a lámať si hlavu nad logaritmami, s riešením vám totiž pomôže vopred vytvorená online kalkulačka. Ukázalo sa, že čo sa veku týka, najviac podobností existuje medzi mláďatami a deťmi a medzi starými psami a starými ľuďmi. Napríklad, epigenetické hodiny 7-týždňového šteniatka sú na tom rovnako, ako epigenetické hodiny 9-mesačného bábätka. Hodiny 12-ročného labradora zas na tom boli rovnako, ako epigenetické hodiny 70-ročného človeka. Pokiaľ však ide o obdobie puberty a stredného veku, došlo k značným rozdielom. U psov prebiehala metylácia podstatne rýchlejšie a napríklad epigenetické hodiny 5-ročného labradora sa podobali hodinám 56-ročného človeka.

Zdroj: interez.sk