Oddborník veterinár, docent Ivan Holko, vám dá aj nejaký tip. V prostredí, kde sa pohybujú malé deti je nanajvýš dôležité dbať na to, aby sa nedostali do kontaktu s rôznymi chemickými látkami, ktoré by im mohli ublížiť. Medzi také látky patria pesticídy používané na ničenie a odpudzovanie hmyzu a parazitov domácich miláčikov.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Shutterstock‎

Často sa používajú rôzne obojky napustené týmito látkami, alebo sa tieto látky priamo aplikujú na telo zvieraťa. Problémom je, že musia vydržať na tele zvieraťa dlhšiu dobu a preto majú schopnosť viazať sa v tukovej vrstve kože. Táto schopnosť je všeobecná a rovnako sa viažu aj v ľudskom tele, napríklad pri hre a hladkaní psíka alebo mačky. Mnohé z týchto látok pritom môžu pôsobiť na človeka a obzvlášť deti, toxicky. Najčastejšie používanou účinnou látkou v antiparazitárnych obojkoch je propoxur. V USA sa táto látka, na základe dohody najväčších výrobcov antiparazitárnych obojkov s Americkou agentúrou pre ochranu prostredia EPA, už nevyrába resp. nepredáva od 1. apríla 2016. V EÚ je situácia iná, tieto obojky boli iba prekategorizované z veterinárnych prípravkov na veterinárne lieky, ktoré podliehajú prísnejšej regulácii. To však nemení nič na podstate ich zákazu v USA, t. zn., stále predstavujú určité riziko jednak pre životné prostredie, ale najmä pre malé deti hrajúce sa so zvieratami ošetrenými propoxurom alebo nosiacimi antiparazitárny obojok.

Na paniku však dôvod nie je. Podstatné je dbať na dodržiavaní pokynov uvedených na výrobku, a to hlavne zamedzenie priamemu kontaktu s kožou a obmedzenie nepriameho kontaktu pri hre s ošetrenými zvieratami. Druhou, často používanou možnosťou sú tablety na báze isoxazolínu, ktoré sa aplikujú raz, maximálne dvakrát za sezónu a ochránia zviera pred akýmikoľvek ektoparazitmi, ktoré po prisatí do niekoľkých minút uhynú a odpadnú. Tu je však potrebné si uvedomiť, že tak účinný (silný) pesticíd, sa musí dostať z tráviaceho systému až do miesta jeho účinku – do kože. Práve metabolizmus týchto pesticídov je veľkou neznámou a sú indície vážnych zdravotných problémov týkajúcich sa najmä neurologických príznakov, k čomu vydal Americký úrad pre potraviny a lieky FDA varovanie a vyzval výrobcov k jednoznačnejšej informácii o uvedených rizikách na obaloch antiparazitárnych tabletiek.

Pokračovanie je na 2. strane.