Plemeno karelský medvedí pes patrí do 5 skupiny FCI,  sekcia 5, číslo 48.

Plemeno má pôvod vo Fínsku, na východe v Karelii, ktorá sa neskôr stala súčasťou Sovietskeho zväzu. Medzi jeho predkov patrí Lajka a špice, s cieleným chovom sa začalo v 20. - 30. rokoch 20. storočia. Vo Fínsku, Švédsku a Nórsku sa využíval na lov medveďov, vlkov a losov, na lov losov sa využíva dodnes. V 70.-tych rokoch sa stal veľmi obľúbeným a s jeho chovom sa začalo v mnohých ďalších častiach Európy, do Veľkej Británie, dokonca sa dostal až do Severnej Ameriky. Prvý štandard plemena bol vytvorený v r. 1943, FCI bol uznaný v r. 1946.

Je to stredne veľký kompaktný pes s osvaleným chrbtom, hlbokým a širokým hrudníkom a rovnými končatinami. Jeho hlava je široká, oči má malé, oválne, tmavohnedé, ňufák čierny, jeho uši sú malé, stýčené, trojuholníkového tvaru, trošku zaguľatené na koncoch. Jeho chvost je silný, strednej dĺžky, vysoko nasadený, zatočený. Jeho srsť je drsná, rovná, s hustou podsadou, vo farbe čiernej s bielymi znakmi na hlave, krku, hrudníku i nohách a môžu byť i na chvoste. Váha karelského medvedieho psa je približne 20 - 28 kg. Výška karelského medvedieho psa je približne 52 - 57 cm.

Je to inteligentný, dominantný a samostatný pes, zároveň však veľmi prítulný a citlivý. Voči svojmu pánovi a jeho rodine je veľmi lojálny a verný, miluje deti. S ostatnými domácimi miláčikmi si rozumie dobre. Má veľkú odvahu a silne vyvinutý lovecký pud. Je výborným loveckým a strážnym psom, ale hodí sa aj na športovú kynológiu. Uplatňuje sa tiež ako záchranársky pes. Toto plemeno nevykazuje nejaké vážne zdravotné problémy,ani netrpí žiadnymi dedičnými poruchami.  V priemere sa dožíva 15 rokov.

Toto plemeno je veľmi inteligentné a učenlivé. S výchovou by sme mali začať odmalička a treba, aby bola dôsledná avšak nie tvrdá. Jeho pán by mal byť prirodzenou autoritou, ktorú sa naučí rešpektovať a poslúchať. Dôležitý je nácvik privolania, na ktoré pes ihneď pribehne k svojmu pánovi a podriadi mu aj svoje záujmy. Všeobecne platí pravidlo, že za poslúchnutý príkaz ho treba veľa a často chváliť a odmeniť aspoň malou maškrtou. Odmena je dobrou motiváciou.

Zdroj: dogbreedinfo.com, members.tripod.com, cs.wikipedia.org., www.doggietour.sk

Na fotografiách sa nachádzajú jedince z CHS Atima Moravia.