Mladá Bratislavčanka absolvovala strednú súkromnú školu veterinárnu v rodnom meste a potom Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre. Vždy mala blízko k zvieratám.

.
.
Zdroj: ARCHÍV BARBORY MELKNEROVEJ

Vyrastala pri koňoch, doma sa starala o rybičky, hlodavce či papagáje a v dvanástich rokoch dostala vytúženého psíka. V rodine nemali poľovníka ani kynológa, a predsa vykročila týmto smerom. Dnes exceluje nielen na memoriáloch. Poľovníckej kynológii vraj prišla na chuť na teriérskych výcvikových dňoch v roku 2015, ktoré viedol Robo Lackovič a jeho otec. „Vtedy sa to pre mňa začalo. Ukázali mi, ako pristupovať k výcviku poľovného psa. Pripravovali začiatočníkov i mňa na skúšky, veľmi ma motivovali a povzbudili na tejto ceste.“ Barborka si spravila poľovný lístok najmä kvôli psom. Na poľovačkách sa viac-menej zúčastňuje ako psovod. „Učíme sa navzájom, ja od psa a pes odo mňa. Všetko je pre nás ešte nové, naberáme spolu skúsenosti a zohrávame sa,“ vraví.

.
.
Zdroj: ARCHÍV BARBORY MELKNEROVEJ

VICEMAJSTERKA Jej prvým psom bola suka bígla Nelka, ktorá má dnes 12 rokov a stále sa teší dobrému zdraviu. S ňou sa venovala hlavne agility a dogdancingu. Naučila sa pri nej veľkej trpezlivosti, vynachádzavosti a hlavne tomu, že nikdy to netreba vzdávať. „Teraz už viem, že každý pes je iný, že každý má svoju povahu a temperament, čomu treba prispôsobiť výcvik.“ S Nelkou si vybehali tituly slovenských juniorských vicemajstrov agility a trikrát sa zúčastnili na juniorských majstrovstvách Európy v tejto disciplíne. Ďalšia Barborkina zverenkyňa v poradí je dnes 9-ročná borderská teriérka Kontra Fiery Lucifer.

.
.
Zdroj: archív BM

S ňou sa oťukala na výstavách a uchovnila ju. Poľovnej kynológii sa začala venovať až so synom Kontry – Pachom. Neskôr na poľovné skúšky pripravovala Dorotku, ktorá bola dovtedy vedená k agility, dogdancingu a hrala v divadle. Dospela k názoru, že mať poľovného psa a odopierať mu poľovné vyžitie by bolo od nej „sebecké“. Vraví, že svoje psy nikdy nevidela šťastnejšie ako pri tom, na čo boli vyšľachtené, teda pri práci a v poľovníckej praxi.

.
.
Zdroj: ARCHÍV BARBORY MELKNEROVEJ

STAVAČKA Trojročná Ema z Romanova chovu je malý münsterlandský stavač. Barborkin vôbec prvý stavač a, podľa jej slov, psík s najväčším srdcom, akého pozná. Dostala ju päťmesačnú a prvý rok pracovali len na socializácii a odbúravaní strachu. Poľovnému výcviku sa dievčatá spočiatku venovali iba okrajovo netrvala na tom, že to musí byť pes so skúškami. Zvrat prišiel, až keď sa po odporúčaniach dostali na výcvik k Rasťovi Macekovi a Zoltánovi Nagyovi.

.
.
Zdroj: ARCHÍV BARBORY MELKNEROVEJ

Bez akýchkoľvek predsudkov voči plemenu, s ktorými sa Barbora inak vraj u poľovníkov aj rozhodcov stretáva, začlenili Emu do výcvikovej skupiny. „Rasťo nám veril viac ako ja sama, bez neho by som nikdy nenašla odvahu prihlásiť sa na vrcholové podujatie, akým je Memoriál Kolomana Slimáka.

.
.
Zdroj: ARCHÍV BARBORY MELKNEROVEJ

Pre mňa, začiatočníčku, bol obrovský zážitok viesť psa v skupine špičkových psovodov.....pokračovanie článku nájdete v aktuálnom Poľovníctve a rybárstve 5/2021.