Workshop Dog 8/2017 (WO-DO 8/2017)

Prvotná myšlienka organizácie takéhoto podujatia vznikla v hlave Adama Simandela pred vyše rokom. „Bolo to v momente, keď sa začali čoraz častejšie objavovať otázky, či nechcem urobiť nejakú prednášku o fotení poľovníckych akcií alebo o fotení psov v pohybe, pri práci a podobne,“ spomína Adam. Na začiatku to však odmietal, nevedel ako by to celé dopadlo, čo také podujatie odnáša a najmä, nikto nikdy ešte nič podobné nerobil. „Zlom nastal na konci roku 2016, kde som sa náhodou dostal na prednášku o poľovníckych fotografiách.  Prednášajúca bola určite oboznámená s fotografiou ako takou, ale od poľovníctva a poľovných psoch to dosť odbočovalo. V januári som začal hľadať priestor a prišli prvé poznámky,  ktoré začali dávať celému projektu reálny základ.“ Na začiatku februára sa stal oficiálnym partnerom tohto podujatia PS Veľký Grob a následne reklamným partnerom časopis Poľovníctvo a rybárstvo. Po zverejnení týchto dvoch dôležitých partnerov sa to rozbehlo a už bolo jasné, že nie je krok späť.

Originálny seminár mal svoju premiéru!
Zdroj: Adam Simandel

Nazačiatku  Adam riešil problémy s lokalitou a ubytovaním, kde by zmestilo približne 15 psov a 20 ľudí, čo bol naozaj náročný začiatok celého podujatia. Veľkú pomoc poskytla  Poľovnícka spoločnosť Veľký Grob, ktorá zabezpečila nie len ubytovanie. Časopis Poľovníctvo a rybárstvo za zhostil role mediálneho partnera a dával širokej verejnosti najavo čo sa bude diať. Darčeky v podobe poukážok zabezpečili firma Forestshop  a to so zľavou na poľovnícke oblečenie, firma Saal-digital.cz sa naopak zhostila na výraznej pomoci čo sa týka tlače  fotografií  a foto-knihy, ktorá vzniká v týchto chvíľach. Firma Geocart.cz ako dlhodobý Adamov sponzor zase poskytol materiálnu podporu na príprave projektu a Vinárstvo Jaroslav Uher vo forme ochutnávky a degustácie vina z Malokarpatskej vinnej oblasti, do ktorej obec Veľký Grob patrí. Je dôležité dodať, že bez pomoci by projekt Wo-Do vôbec nezačal, resp. by nemal ohlas taký ako mal.

Originálny seminár mal svoju premiéru!
Zdroj: Adam Simandel

Projekt WoDo bol určený pre začiatočníkov aj pokročilých, pre každého kto sa chce naučiť niečo nové a posunúť sa vo fotografovaní psov. Zúčastnili sa aj dvaja skúsení vycvikári , ktorí radili a pomáhali pri všetkom čo sa výcviku týkalo. Tohto prvého ročníka sa zúčastnili kynológovia, majitelia CHS, poľovníci aj fotografi.  Okrem ľudí samozrejme nechýbali ani psíky, krátkosrsté a dlhosrsté weimarské stavače, írsky seter, prepeličiar, maďarský krátkosrstý stavač,  welsch springer španiel a anglické pointre.

Originálny seminár mal svoju premiéru!
Zdroj: Věra Chromá

Okrem samotného fotenia, množstva hodín strávených v teréne, či pri výcviku psov si účastníci vypočuli prednášky o fotení, skúsenosti s uverejňovaním, kritikou tretích strán ako i rozborom fotografií z toho dňa z technického hľadiska. Následne sa slová ujal veterinár Ivo Trčka svojou zaujímavou prednáškou o starostlivosti a prvej pomoci psa v tropickom teple, kedy zájsť k veterinárovi  a ako si správne vybrať šteniatko z vrhu a na čo si dávať pozor.

Prednášky ohľadne výcviku prebiehali aj priamo v teréne. Pozvanie na tento ročník  WoDo prijali dve skúsené  výcvikárky, Martina Müllerová a Lenka Trčková, ktoré majú bohaté skúsenosti s výcvikom ako aj s posudzovaním práce psov na kynologických a nielen poľovníckych podujatiach.

Originálny seminár mal svoju premiéru!
Zdroj: Alice Radičová

Adam, ako skúsený fotograf nie len psov, si vzal na ,,zodpovednosť,, fotografov a snažil sa účastníkom vysvetliť vzťahy medzi veličinami a ako dosiahnuť  čo najlepší výsledok - fotografiu bez použitia automatických režimov. Aby skúšali využívať potenciál vlastnej kreativity, nápadov a pohľadov. Venoval sa im priamo v teréne (čo je naozaj niečo originálne a s prednáškou v miestnosti sa to nedá porovnať) a následne si prešli aj základy kroku post processingu.

Prvý ročník bol náročný ale poučný nie len pre Adama. Tak ako každá akcia či projekt dáva vždy možnosť niečo na ten ďalší vylepšiť.... prezradíme, že ďalší ročník už teraz má svoj začiatok ...takže sa vidíme na jar 2018.

http://www.fotostoryas.com/wo-do/

Pozrite si naozaj skvelé fotografie v našej fotogalérii!

Článok o tomto podujatí nájdete aj v čísle PaR 10/2017