Som študent Strednej odbornej školy lesníckej v Bijacovciach. Milujem prírodu a zvieratá. Pred dva a pol rokom som si kúpil sučku slovenského kopova Exu z chovnej stanice z Bykovskej doliny. Začal som ju učiť základy ako Sadni!, Ľahni! Nebolo vždy jednoduché udržať jej pozornosť, prejavovala sa nátura duriča, stále by behala. No postupne sme sa dopracovali aj k odloženiu. Exa bola vo výbornej kondícii. Vlani v apríli sme sa zúčastnili na celosvetovej výstave slovenských kopovov vo Zvolene. Absolvovala bonitáciu a dostala potvrdenie, že je chovná. Stačilo spraviť skúšky a mohol som si založiť chovnú stanicu. Tohto roku sme boli na skúšky pripravení a len čakali, kedy a kde budú. Lenže sme sa ich nedočkali.

Doľahli ku mne zvuky zápasu a hlasné kňučanie. Odrazu nastalo ticho.
ŠTEFAN MAJKUTH

OSUDNÁ VYCHÁDZKA Začiatkom februára sme sa vybrali na prechádzku do lesa. Hodinu sme šli po lesnej ceste a potom som sa rozhodol vojsť do porastu. Pustil som Exu na voľno. Po troch hodinách sme sa ocitli v hustej mladine. Exu som privolal k nohe a pomaly sme kráčali tesne pri sebe. Bola však nepokojná. Odrazu sa rozbehla vpred. Určite tam niečo bude. Zastavil som sa a Exa začala hlásiť. Vtedy sa predo mnou objavil pekný mladý jeleň. Pomyslel som si, že Exa hlási nejakú vysokú, tak som ju zavolal k sebe, nech ju zbytočne neruší. Jeleň zotrvával asi 15 metrov odo mňa a ja som márne kričal na Exu. Nevrátila sa a ďalej durila. Žeby diviaky? Po dvoch minútach začala hlásiť úplne inak a začul som aj slabé kňučanie.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Poľovnícke združenie Branisko v Širokom

Stále som na ňu volal, keď tu ku mne doľahli zvuky zápasu a teraz už hlasné kňučanie. Odrazu nastalo ticho. Presunul som sa na miesto, odkiaľ začala Exa hlásiť, a našiel som stopy vlkov. Nebolo mi všetko jedno, vedel som, čoho sú schopné, keď majú hlad. Zrejme sme ich vyrušili pri love toho mladého jeleňa. Kričal som na Exu a volal ju k sebe, ale darmo. Dobrú štvrťhodinu som stál a nevedel sa pohnúť. Bitka sa odohrala asi 100 metrov odo mňa. Konečne som sa odhodlal ísť sa tam pozrieť. Ďalej som na ňu volal. Bez reakcie. Na mieste konfliktu som našiel len plno krvi a… jednu nôžku. To bolo všetko, čo z Exy zostalo po bitke s vlkmi. Bol som otrasený a v šoku. Vyhŕkli mi slzy.

.
.
Zdroj: ŠTEFAN MAJKUTH

SESTRA Zatelefonoval som chovateľovi, od ktorého som milovanú sučku kúpil, a informoval ho, čo sa stalo. Tiež bol smutný a dosť nahnevaný, ale nič sa nedalo robiť. Len to prijať. No prešiel týždeň a zavolal on mne. Jeden starší pán, ktorý si od neho tiež bral sučku, nemal čas sa jej venovať a ponúka ju na predaj. Bola to sestra Exy. Neváhal som a hneď po ňu šiel. Teraz mám Enu a pomaly ju učím všetko, čo má vedieť poľovný pes. 
Zdroj: Poľovníctvo a rybárstvo 4/20/ŠTEFAN MAJKUTH

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Jozef Ferenec