Ovsené vločky prinášajú množstvo benefitov

Pokiaľ ide o trávenie, ovsené vločky sú krmivom s vysokým obsahom vlákniny a môžu sa pochváliť viac ako 4 gramami vlákniny v každej uvarenej šálke (240 gramov). Vláknina ponúka niekoľko potenciálnych zdravotných výhod, najmä pokiaľ ide o zdravie tráviaceho traktu. V tele sa pohybuje pomaly, dodáva stolici objem a podporuje pravidelnosť. Hoci výskum účinkov zvýšeného príjmu vlákniny u psov je obmedzený, môže pomôcť pri zápche.

Pre psov, ktorí sa potýkajú s vysokou hladinou cholesterolu v dôsledku metabolických alebo genetických ochorení, by mohli byť ovsené vločky cenným doplnkom. Ovos je bohatý na beta glukán, typ vlákniny, ktorý sa spája so zlepšením zdravia srdca. Štúdia na 14 psoch tiež zaznamenala zníženie hladiny celkového a LDL (zlého) cholesterolu po doplnení ovseného beta glukánu počas 71 dní. Na potvrdenie tohto účinku je však potrebný ďalší výskum.

Ovsené vločky
Zdroj: Shutterstcok

Pozor na vedľajšie účinky

Skôr ako sa vrhnete na podávanie ovsených vločiek svojmu psovi, je potrebné zvážiť niekoľko vecí. Nie všetky druhy ovsa sú pre nich vhodné. Surový ovos môže byť náročný na ich trávenie a môže viesť k žalúdočným ťažkostiam. Ochutené druhy ovsených vločiek nie sú vhodné, pretože často obsahujú vysoký obsah cukru a potenciálne toxické zložky, ako je čokoláda, hrozienka alebo xylitol. 

Je veľmi dôležité pripravovať ovsené vločky s vodou namiesto mlieka, pretože mnoho psov má problémy s trávením laktózy. Aj príliš rýchle zvýšenie príjmu vlákniny môže spôsobiť tráviace ťažkosti vrátane plynatosti a nadúvania. Ak sa chcete vyhnúť týmto problémom, postupne zvyšujte príjem vlákniny o 1 - 3 gramy denne a zabezpečte, aby váš pes pil veľa vody.