Pôvod bullteriéra, psa nezvyčajného unikátneho vzhľadu, nájdeme v Anglicku. Jeho vznik sa datuje do polovice 19. storočia, doby najväčšieho chovateľského boomu.

Pôvod: Veľká Británia, Dátum publikácie platného štandardu: 05-07-2011, Zaradenie: Teriér, FCI klasifikácia: Skupina 3 - Teriéry, Sekcia 3 - Teriéry typu bull, bez  pracovnej skúšky

Industrializácia a humanizácia spoločnosti, formuje nový pohľad na zvieratá a v roku 1824 vzniká v Anglicku prvá organizácia na ochranu zvierat pod záštitou Jej veličenstva RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals). Následne sa v roku 1835 schvaľuje zákon na ochranu domácich a športových zvierat, ktorý zakazuje zápasy s nimi (ako napr. medvedie, býčie, kohútie zápasy, zápasy psov, jazvecov atď.). Dá sa konštatovať, že za pozadím moderného bullteriéra, bol zámer vyšlachtiť nové, pre verejnosť atraktívne plemeno - elegantného psa a láskyplného spoločníka.Bullteriér je odvážny, plný života a miluje zábavu. Jeho charakteristickým znakom je klabonos a vajíčkovitá hlava. Bez ohľadu na veľkosť, pes musí mať samčí a suka samičí výraz.

V bulteriérovi sa spája sila buldogaa temperament teriéra. Tieto znaky sa prejavujú v jeho charaktere. James Hinks vyšľachtil bieleho bulteriéra, ktorý je nielen silný a vytrvalý, ale aj neuveriteľne oddaný spoločník. Dnes je bulteriér predovšetkým spoločenské plemeno. Je šľachtený predovšetkým ako plnohodnotný člen ľudskej svorky. Bulteriéri sú veľmi prítulní a "rodinne" založení. Potrebuje trvalé zamestnanie, preto je vhodný na rôzne kynologické športy.Je nadmieru pohyblivý, vie vynikajúco behať a skákať, čo je na plemeno s tak krátkymi končatinami až udivujúce. Aktivity s týmto plemeno sú naozaj rôzne. Okrem spoločníka, člena rodiny, výstavného partnera, má uplatnenie aj ako canisterapeut,  v rôznych športoch a stále častejšie  aj poľovníctve.

Práve v poľovníctve vedia využiť jeho nebojácnosť, odvahu, ale zároveň poslušnosť a vynikajúci nos. Plemeno môže absolvovať tieto skúšky: JSMP, VSMP, LSMP, FD, SD, VP. Uplatnenie plemena v poľovníctve začína naberať stúpajúci trend najmä v Čechách. Plemeno sa začína objavovať ako súčasť svoriek poľovných psov využívaných v praxi najmä pri poľovačkách na diviaky ( tzv. lovecké smečky). Taká svorka  pozostáva z viacerých plemien duričov, teriérov a ďalších. Za našimi hranicami vedia poľovníci využiť kvality plemena v praxi. Jednou z nich je aj partia kynológov Zlínsky šakal, ktorá taktiež využíva kvality tohto plemena v poľovníckej praxi a pravidelne ho na lov aj využíva. Takže uvidíme, či tento trend príde aj k nám na Slovensko.

Zdroj informácii: SLOVAKIA BULLTERRIER CLUB http://www.bullterrierclub.sk/

Autorom skvelých fotografií je náš stály prispievateľ Adam Simandel, ktorý tento krát fotil v chovateľskej stanici Dauntless Hunter.