Počasie a častejší pohyb psíkov v prírode znamená aj väčšie riziko, že váš domáci miláčik môže chytiť kliešťa. Preto je dobré zhrnúť si, čo robiť, aké riziká z toho vyplývajú, ak nevyužijete optimálne antiparazitiká.

Na Slovensku žijú prevažne kliešte z rodu Ixodes a Dermacentor. Oba tieto druhy kliešťov môžu prenášať závažné bakteriálne (Mykoplazmóza, Anaplazmóza, Ehrlichióza, Borelióza) a parazitárne ochorenia (Babezióza), ktoré sú nebezpečné pre psov a mačky. Sezóna kliešťov sa začala už v marci a pravdepodobne sa skončí až niekedy v októbri. Dovtedy bude treba psíkov určite chrániť vhodnými antiparazitikami. Teplota prostredia by sa mala pohybovať okolo 5 – 7 stupňov, aby ešte mali chuť hľadať si miesto na prisatie.

VIDEO Kliešte sú späť. Čo všetko hrozí domácim miláčikom?
Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nato, aby kliešť preniesol ktorékoľvek zo spomínaných infekčných ochorení, musí byť prisatý minimálne 24 h. Môže sa stať, že kliešť prenesie aj viac infekčných ochorení naraz a nie je to vôbec výnimočné. Neplatí pravidlo, že ak sa kliešť zakúsne, tak musí zviera aj ochorieť. Záleží na imunitnom systéme zvieraťa, Napríklad mačky sú voči borelióze pomerne odolné a ochorenie sa u nich skoro nikdy neprejavuje zdravotnými problémami. 

Borelióza: Od prisatia sa kliešťa po prvé príznaky ochorenia uplynú väčšinou 2-3 týždne. Borelióza sa prejavuje prevažne len u psov, medzi príznaky infekcie patrí zvýšená teplota, nechutenstvo, krívanie, opuch a bolestivosť kĺbov. Občas sa môžu vyskytovať aj neurologické problémy, či problémy s obličkami až zlyhanie obličiek. Vo vážnejších prípadoch, najmä u plemien – labradorský a zlatý retriever, môže dochádzať ku glomerulonefritídam (poškodeniu obličiek).

.
.
Zdroj: archív autorov

Babezióza: Od prisatia sa kliešťa po prvé príznaky ochorenia môže uplynúť niekoľko dní až týždňov. Babesie napádajú červené krvinky a spôsobujú ich rozpad, z toho pramenia všetky ďalšie klinické príznaky ochorenia, ako je zvýšená teplota nad 40°C, krv v moči (resp. moč psa má až farbu motorového oleja), apatia, nechutenstvo, sliznice psa (spojivky a ďasná) sú biele, niekedy žlté, psík je veľmi slabý. Takisto môže neskôr dochádzať k poškodeniu pečene a obličiek.

Anaplazmóza: Ochorenie sa prejaví najskôr týždeň po infekcii. Anaplazmy napádajú biele krvinky alebo krvné doštičky. Medzi príznaky infekcie anaplazmózou patrí hlavne horúčka, polyartritídy (postihnuté sú teda kĺby na viacerých končatinách, ktoré môžu byť bolestivé, opuchnuté, vyskytuje sa krívanie), môže byť aj znížené množstvo krvných doštičiek a tým pádom môže dochádzať ku krvácaniu z rôznych telesných otvorov (z konečníka, z nosa atď.)

.
.
Zdroj: Archív

Ehrlichióza: Od napadnutia kliešťom po prvé príznaky ochorenia uplynie väčšinou minimálne týždeň. Ehrlichie napádajú hlavne biele krvinky. Ehrlichióza má veľmi rôznorodé príznaky, medzi ktoré patrí horúčka, nechutenstvo, strata hmotnosti, zväčšenie lymfatických uzlín, problémy s dýchaním, bledé sliznice, krvácanie, problémy s očami, postihnutie nervového systému, problémy so srdcom (arytmie), zväčšená pečeň a slezina, opuchnuté a bolestivé kĺby.

Mykoplazmóza (hemoplazmóza): Môžu ho prenášať kliešte aj blchy. Vyskytuje sa častejšie u mačiek ako u psov. Mycoplasma haemocanis (u psov) a Mycoplazma haemofelis (u mačiek) napáda červené krvinky, ktoré poškodzuje a spôsobuje ich rozpad. Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí horúčka, bledé sliznice, únava, nechutenstvo apatia.

.
.
Zdroj: SHUTTERSTOCK


Zdroj:www.veterinarna-ambulancia.eu