V chrípkovom období sa mnohí majitelia obávajú, že toto ochorenie môže od nich chytiť aj ich štvornohý miláčik. Pes, tak isto ako mnohé iné zvieratá, môže ochorieť na rôzne respiračné ochorenia, laryngitídu a môže dokonca mať aj chrípku. Tá je však iná, na akú ochorenie človek. Chrípkové obdobie je tu a na človeka sa vírus nalepí, že ani nevie ako. Obávať sa ale nemusíte, pretože pes ju od vás nechytí. Je logické, že v domácnosti ľudí chorých na chrípku, možno nájsť pri výtere slizníc u psa vírusy ľudskej chrípky. To však neznamená, že spôsobí ochorenie zvieraťa. Psy ľudskou chrípkou netrpia.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: archív Marianna Rajská

Nebezpečenstvo číha na psy skôr v podobe posypovej soli, omrzlín či podchladení. V chladnom a vlhkom počasí, najmä s bohatou snehovou nádielkou v uliciach miest, je vhodné pri venčení psov venovať zvýšenú starostlivosť o labky a v niektorých prípadoch treba zvieratá i obliecť. Podchladenie spôsobené nedostatočným vysušením kožuchu sa prejaví napríklad sťaženým dýchaním, laryngitídou, či výtokom z očí. Soľ roztápa ľad a sneh, no je agresívna na psie labky. Posypová soľ môže psíkom spôsobiť vážne problémy. Vankúšiky môžu sčervenať, môže dôjsť k prasklinám medzi pazúrikmi, alebo priamo na vankúšikoch. Keďže koža praská, do rán sa môže zaniesť infekciu, keď si pes po návrate domov začne labky olizovať. Dôsledkom bývajú vtedy rôzne ekzémy, hnisavé kožné zápaly a nechuť k pohybu, nakoľko labky psa bolia.

Veterinári jednoznačne neodporúčajú venčiť psíkov na miestach, ktoré sú chemicky ošetrované. Keďže psíkovia nenosia topánky, tak ako my, treba ich labky jednoznačne chrániť. Ak môžete, nechajte psa kráčať po čistom snehu, mimo chodníka. Choďte sa prejsť do lesa alebo na lúku. Labky však tiež ošetrite, aby sa na srsti nezachytával sneh.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Marianna Rajská, Mário Pápeš

Predtým, než sa vyberiete na prechádzku, labky namažte špeciálnym krémom, sprejom, alebo lekárskou vazelínou. Po návrate domov umyte psíkovi nohy vlažnou vodou alebo čajom z dubovej kôry. Usušte ich a natrite špeciálnym krémom určeným na psie labky, alebo opäť vazelínou. Omrzliny psa ohrozujú najviac vtedy, ak jeho telo vychladne. Vnútorné orgány si automaticky žiadajú prívod krvi a tá sa z končatín presúva smerom do stredu tela. Psie uši, labky alebo chvost tak môžu byť nedostatočne zásobované krvou, až sa v tkanive môžu začať tvoriť ľadové kryštály a poškodiť tak tkanivo.