Dôvodov môže byť niekoľko. Miesto trestania by ste mali zistiť, čo spôsobuje jeho potrebu hrabať do zeme. Následne mu v tom môžete zabrániť, a to celkom jednoducho. Objavte triky, ako si s malým záhradníkom dáte rady.

Aktívne plemená hrabú viac

Každý čistokrvný pes bol šľachtený pre konkrétny účel. Živé plemená, ako napríklad vlčiak, labrador alebo zlatý retríver, potrebujú priestor na vybúrenie svojej energie. V prípade, že nemajú dostatok pohybu či hračiek, často sa uchýlia práve k hrabaniu jám. Niektoré z plemien boli dokonca vyslovene šľachtené na hrabanie. Patria sem všetky teriéry a jazvečíky. Nepríjemný zlozvyk im zrejme z krvi len tak ľahko nevyženiete. Skúste s nimi chodiť častejšie na polia alebo do lesa, kde budú mať dostatok príležitostí sa vyblázniť.

Nemecký drôtosrstý stavač je  všestranný, rýchly a vytrvalý stavač s vynikajúcim nosom.  Je to typický pracovný pes s vynikajúcimi loveckými vlohami a ochotou pracovať. Je to vyrovnané plemeno, dobre ovládateľné a cvičiteľné.
Nemecký drôtosrstý stavač je všestranný, rýchly a vytrvalý stavač s vynikajúcim nosom. Je to typický pracovný pes s vynikajúcimi loveckými vlohami a ochotou pracovať. Je to vyrovnané plemeno, dobre ovládateľné a cvičiteľné.
Zdroj: profimedia.sk

Môže ísť o hlodavce


Nielen mačky, ale aj psy zvyknú naháňať myši, potkany a iné drobné zvieratá žijúce vo vašej záhrade. Ak hrabú na konkrétnom mieste, môžu sa snažiť nájsť práve myš alebo krta. Skúste prezrieť miesto, kde je zem najviac rozrytá. Je zrejmé, že objavíte nory iných zvierat. Vtedy zvážte spôsoby, ako ich z pozemku odstrániť. Vyvarujte sa toxickým jedom, tie môžu ublížiť aj vášmu domácemu miláčikovi. Alternatívou je uloženie väčšieho kameňa na miesto, na ktorom pes hrabe.

Niečo sa mu na dvore nepáči


Hrabanie pozdĺž plotu alebo brány znamená, že pes sa pravdepodobne snaží uniknúť z pozemku. Príčinou je najčastejšie iné domáce zviera na susednom dvore, prípade v blízkosti vašej záhrady. O útek sa môže pokúšať aj vtedy, ak je výbeh malý, alebo mu neposkytuje dostatok zábavy. Riešením sú pravidelné prechádzky, pri ktorých bude mať možnosť voľne sa prebehnúť. Ak viete, že má váš pes strach z búrok, hluku alebo ohňostrojov, poskytnite mu útočisko vo vnútri. Vystrašený môže totiž po úteku ľahko zablúdiť a netrafiť naspäť domov.

Border teriér
Border teriér
Zdroj: Marianna Rajská

Potrava schovaná na horšie časy
Ak svojho psa kŕmite zvyškami jedla, kosťami, alebo mu kupujete žuvacie hračky, môže mať tendenciu zahrabávať ich do zeme. To sa stáva najmä v prípade, že sú na jednom dvore viaceré domáce zvieratá. Sledujte ho počas celého kŕmenia či hrania so žuvacími hračkami. Keď ich odnesie tam, kde zvykne kopať, vezmite mu ich skôr, než vyhrabe novú jamu. Obľúbeným miestom na skrýšu bývajú detské pieskoviská. Aby ste sa tomu vyhli, zvážte ohradenie tejto časti záhrady plotom, cez ktorý sa pes nedostane.

Chýbajúce miesto na oddych
Niektoré psy sa zvyknú okrem hrabania váľať po zemi na chrbte. Ak to robia často a na jednom mieste, môžu zničiť trávnik a vyležať nepekne vyzerajúcu jamu. Na vine môže byť nevhodne umiestnený pelech či búda. Zviera, ktoré púšťate do záhrady na niekoľko hodín denne, by malo mať vytvorený vhodný priestor na spánok aj vonku.

No nie sú roztomilí?!
No nie sú roztomilí?!
Zdroj: Shutterstock.com

Pomôže zóna na hrabanie

Máte pocit, že na toho vášho psíka nič nezaberá? Takto vytvoríte zónu určenú na hrabanie:

Môže ísť o malé pieskovisko alebo miesto, ktoré pokryjete vrstvou čerstvej zeminy.
Pamätajte, že by mala byť vzdialená od kvetov a zeleniny.
Možnosťou je aj ohraničenie kameňmi či drevom.
Schovajte mu do zóny rôzne hračky, vďaka ktorým ho podnietite, aby hrabal práve na tam.
Ak ho pristihnete v inej časti záhrady, nasmerujte ho a odmeňte za to, že hrabe na správnom mieste.

 Archív PaR