Momentálna situácia nás drží doma, no je dobré zbierať inšpiráciu na výlety na neskôr. Budete pripravení a budete vedieť, kam sa môžete so psíkom vydať. Na miesta v prírode, kde sa nezdržuje veľa ľudí, sa môžete, samozrejme, vybrať aj teraz. Pes je tvor, ktorý k životu potrebuje každodenný pohyb. Napriek tomu horská turistika nie je vhodná pre každého chlpáča, čoho sú si skúsení psíčkari vedomí, no mnohí novopečení majitelia psíkov ich sily často krát preceňujú. Svojho miláčika by ste nemali „ťahať“ na náročné túry, pokiaľ má zdravotné problémy. Psíka by ste mali nechať doma, ak trpí artritídou, srdcovými alebo inými závažnými ochoreniami. Nadmerná záťaž na ceste za vaším cieľom môže totiž viesť k zhoršeniu jeho zdravotného stavu. Ak si chcete byť stopercentne istí, že vášmu psíkovi turistika neuškodí, dajte na radu zverolekára. Svojho psíka neberte na dlhé prechádzky ani v prípade, že nie je na dlhší pohyb zvyknutý. Najskôr začnite pozvoľna, kratšími trasami. Na dlhšie sa vydajte, až keď nadobudne lepšiu kondičku.

Welsh springer španiel Baja
Welsh springer španiel Baja
Zdroj: Katarína Macháčková

Vedeli ste, že? Pohyb psov po chodníkoch na území Tatranského národného parku je už dlhodobo diskutovanou témou. Psy do Tatier môžu, ale musia byť na vodiacom remeni a mať ochranný košík. Prísnejšie podmienky platia v chránených územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany – tu platí zákaz voľného púšťania, vodenia a nosenia psov.

Pred tým, ako vyrazíte do prírody so svojím chlpáčom, musíte si dôkladne premyslieť, čo si na túru zoberiete. Nejdete predsa sami, ale aj so psíkom, ktorý sa bez niektorých vecí skrátka nezaobíde.

Keďže v prírode je teraz viac ľudí ako v meste, ťažšie sa hľadá miesto a čas, kedy sa dá samostatne venčiť, vymysleli sme si výzvu a ideme príkladom - vyrážame venčiť pri východe slnka na miesta, kde je východ slnka najkrajší. Moje labradorky Tekvi a Shelly
Keďže v prírode je teraz viac ľudí ako v meste, ťažšie sa hľadá miesto a čas, kedy sa dá samostatne venčiť, vymysleli sme si výzvu a ideme príkladom - vyrážame venčiť pri východe slnka na miesta, kde je východ slnka najkrajší. Moje labradorky Tekvi a Shelly
Zdroj: Lucia Lucik Valentovicova

Vôdzka a náhubok, pokiaľ si to turistická trasa vyžaduje. Aj keď je psík priateľský a neškodný, pravidlá je nutné dodržiavať a treba byť tolerantný k turistom, ktorí možno majú strach zo psov.
Niečo pod zub. Pod ten váš, ako aj pod tesák vášho „parťáka“. V batohu by ste si mali navyše vyhradiť miesto na obľúbené maškrtky.
Voda a miska na vodu, ktoré sú na túre nevyhnutnosťou.
Špeciálna obuv, a to nielen pre vás, ale aj pre vášho psíka. Pokiaľ máte topánky určené pre vášho štvornohého miláčika, nezabudnite mu ich zbaliť. Špeciálna obuv mu v náročnom teréne ochráni labky.
Lekárnička. Zranenia sa nevyhýbajú ľuďom ani psom, preto je dobré mať poruke výbavu na základné ošetrenie – obväz, prípadne dezinfekciu.
Vrecká. Ak si psík uľaví veľkou potrebou, nepatrí sa nechávať po sebe neporiadok.

Zdroj: travelcase.tmrhotels.com