Vláda uvádza ako príklad psy s plochým nosom, ale zoznam zvierat sa bude rozširovať. Podľa agentúry AFP to v piatok oznámilo holandské ministerstvo poľnohospodárstva.

Podľa ministerstva si ľudia vyberajú domáce zvieratá, ktoré sa im zdajú "roztomilé", ale často si neuvedomujú, že zvieratá môžu trpieť v dôsledku genetických úprav. Dýchacie problémy a artritída patria k najčastejším ochoreniam zvierat chovaných podľa vkusu chovateľov.

Chov zvierat, ktoré trpia kvôli svojmu umelo zmenenému vzhľadu, je v krajine zakázaný od roku 2014. Okrem toho od marca 2019 platia jasné pravidlá pre chov psov s krátkou papuľou, ktorá nesmie byť menšia ako polovica lebky. Podľa agentúry AFP sa však s týmito zvieratami stále nelegálne obchoduje.

"Znepríjemňujeme život nevinným zvieratám len preto, že si myslíme, že sú krásne a roztomilé," povedal minister poľnohospodárstva Piet Adema. "Táto otázka sa ma dotýka nielen ako ministra, ale aj ako človeka," dodal.

Po prípadnom zákaze bude nasledovať prechodné obdobie. Ľudia, ktorí majú príslušné zviera doma, si ho budú môcť ponechať až do jeho smrti. Zákaz by sa vzťahoval aj na zobrazovanie týchto zvierat v reklamách alebo zverejňovanie ich fotografií na sociálnych sieťach.