Japonskí vedci tvrdia, že psy môžu byť skutočne nadšené, keď uvidia svojich ľudských spoločníkov po dlhom období neprítomnosti. Štúdia bola založená na správaní 22 psov sledovala reakcie psov, ktorí sa opäť stretli so svojimi majiteľmi a s ďalšími ľuďmi, ktorých poznali.

Aby otestovali svoju teóriu, akademici z Azabu University a Jichi Medical University umiestnili pásiky papiera pod oči psov počas bežnej interakcie s ich majiteľmi a minútu predtým, ako sa s nimi po piatich až siedmich hodinách odlúčenia opäť stretli. Zistili, že keď psy uvideli svojich majiteľov, bol to jediný raz, keď skutočne plakali. Keď sa však psy stretli s ľuďmi, ktorých poznali, ale neboli ich majiteľmi, nebola úroveň zvýšenej produkcie sĺz rovnaká.

Aby vedci zistili, či sú slzy spojené s ich emóciami, aplikovali psom roztok obsahujúci oxytocín, kľúčový hormón zapojený do vytvárania väzieb. Oxytocínu sa hovorí aj hormón šťastia. Po použití hormónu zistili, že slzy sa u psov výrazne zvýšili.

Aj keď je známe, že psy plačú, aby si udržali čisté slzné kanály, predtým to nebolo spojené s ich emocionálnou reakciou. "Nikdy sme nepočuli o objave, že zvieratá ronia slzy v radostných situáciách, ako je napríklad stretnutie so svojimi majiteľmi," povedal Takefumi Kikusui, jeden z autorov štúdie v časopise Current Biology. Cituje ho web BBC.

Psí pohľad stimuluje sekréciu oxytocínu, vďaka čomu sa majitelia viac starajú o svojho miláčika alebo ho chránia. Vedci tiež zistili, že majitelia cítili väčšiu túžbu starať sa o svoje zvieratá, keď ich videli so slzami v očiach. "Ich slzy môžu hrať úlohu v prehlbovaní vzájomných vzťahov a ďalej viesť k medzidruhovým väzbám," napísali vedci.