Netrestajte!

Už pred polstoročím radil Koloman Slimák čitateľom mesačníka Poľovníctvo a rybárstvo, aby psa nikdy netrestali. A to ani v prípade, ak im náhodou zadrhne hydinu, zničí obuv či šatstvo. Trestaním by totiž mladého jedinca mohli raz a navždy odradiť od prinášania zveri a potom by museli pristúpiť k donucovaciemu výcviku.

Koloman Slimák
Koloman Slimák
Zdroj: Archív PaR

„Ak psíka pristihnete pri takomto čine, predmet mu bez slova odoberte a psíka si nevšímajte. Keď niekedy zver či predmet nesprávne uchopí alebo nekorektne odovzdá, ani za to ho netrestajte. Môžete ho jedine poopraviť a prinášanie zopakovať. Za každý dobrý výkon psa nezabudnite pochváliť alebo odmeniť maškrtou,“ odporúčal nestor slovenskej kynológie.

Medzi ľudí

Medzinárodný rozhodca pre skúšky z výkonu poľovných psov Jozef Kovács pri výcviku v prvom rade rieši socializáciu šteniat. Odmalička ich berie medzi ľudí a vôbec na rušné miesta, aby vnímali takéto prostredie ako bežné. Náročný je najmä na prácu psov v poli a vo vode, lebo poľuje na malú zver. Vody sa nesmú báť a zajace a bažanty musia vydržať hľadať i počas horúčav.

Jozef Kovács
Jozef Kovács
Zdroj: Mária Inštitorisová

„Nemecké krátkosrsté aj maďarské stavače takéto podmienky zväčša dobre znášajú. Niektorým však chýba chuť pracovať. Nie každý stavač ochotne aportuje, inému zase chýba vynikajúci nos,“ hovorí. V chovoch odporúča uprednostňovať jedince, ktoré obstáli v najvyšších skúškach, aby svoje vlastnosti a vlohy prenášali na potomstvo.

Čarovná formulka

Jozef Jursa
Jozef Jursa
Zdroj: Mária Inštitorisová

Menej skúseným majiteľom sa občas stáva, že kým šteňa na vôdzke perfektne poslúcha, chodí pri nohe či na povel si líha, po odopnutí z vôdzky je ako vymenené. Nereaguje na privolanie ani na píšťalku a robí si, čo chce...

Viac sa dočítate v č. 5/2021 mesačníka Poľovníctvo a rybárstvo