Obyvatelia mesta Henderson v Nevade sú zvyknutí na nočné prebehnutia kojotov po uliciach. V posledných mesiacoch však niekoľko ľudí pozorovalo zvláštne zviera, ktoré nezapadá do kategórie divokých - biely pes, ktorý bežal spolu so svorkou. Zviera sa správalo placho a nikomu nedovolilo sa mu priblížiť. Preto bol tento pes nazvaný Duch.

Prvé zmienky o psom spoločníkovi kojotov pohádzajú z jesene 2022. Viacerí odborníci sa vyjadrili, že pes sa ešte ako šteňa musel zatúlať do púšte, prípadne ho tam úmyselne nechal jeho majiteľ. Dospelého jedinca by si totiž kojoty „neadoptovali“. Dokonca bol podľa nich Duch vodcom celej svorky. V púšti sa ocitol ako šesť či sedemmesačný, dnes má čosi vyše roka.

Obyvateľom Hendersonu prítomnosť psa vo svorke kojotov nevadila, no jedného dňa si všimli, že Duch kríva. Obávali sa, že kojoty môžu na oslabené zviera zaútočiť, a tak kontaktovali lapačov zvierat, ktorí mali psa odchytiť. To sa však ukázalo ako pomerne náročné.

Ľudia lapačov zásobovali informáciami o tom, kadiaľ sa svorka pohybuje, trvalo však dva týždne, kým na základe dát nastražili pascu, do ktorej sa Duch chytil. V jej okolí sa však podozrievavý pes pohyboval šesť hodín a zdalo sa, že pasca napokon vôbec nesklapne.

Počas minimálne šiestich mesiacov Duch žil s kojotmi, no napriek tomu sa ukázal byť priateľským a pokojným psom voči ľuďom. Momentálne absolvuje liečbu na veterinárnej klinike, kde mu museli amputovať jeden prst. Okrem toho trpí kožnými a ušnými zápalmi a má kamene v žalúdku, ktoré zrejme zjedol kvôli hladu. Veterinár predpokladá, že kamene prejdú tráviacim traktom a chirurgický zákrok nebude nutný. Duch sa teraz musí prispôsobiť novému životnému štýlu a v noci stále trpí nespavosťou, pretože predtým bol zvyknutý behať s kojotmi.

Zdroj: Magazín