Látky, ktoré sa vyskytujú v domácnosti a môžu spôsobiť otravu psa

Alkohol - spôsobuje intoxikáciu, bezvedomie a smrť.

Avokádo - jeho požitie vedie ku kardiovaskulárnym problémom a môže spôsobiť hromadenie tekutiny v oblasti srdca a ťažkosti s dýchaním.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Cibuľa a cesnak - obsahujú sulfoxidy a disulfidy, ktoré môžu poškodzovať červené krvinky a spôsobiť tak anémiu. Cesnak býva menej toxický ako cibuľa.

Čokoláda - obsahuje metylxantíny vyskytujúce sa v kakaových semenách, kofeín a tebromín, ktoré ovplyvňujú srdce a nervový systém psa. Požitie metylxantínov môže spôsobiť zvracanie, hnačku, lapanie po dychu, nadmerný smäd a močenie, hyperaktivitu, arytmiu, triašku, záchvaty a v niektorých prípadoch aj smrť.

Hrozno a hrozienka - môžu poškodiť obličky. Škodlivá dávka sa nedá presne určiť (záleží od typu hrozna a mnohých iných faktorov), preto ich nedovoľme psovi konzumovať.

Voda z kvetináčov izbových rastlín – môže obsahovať výluhy z hliny, vrátane hnojív a spôsobuje žalúdočné problémy. Odstáta voda obsahuje baktérie, ktoré po požití spôsobujú nevoľnosť, zvracanie a hnačku.

Chemikálie na roztopenie snehu - obsahujú uhličitan vápenatý a dráždia vankúšiky labiek psa. Vedľajším negatívnym efektom je podráždenie tráviacieho traktu (po olizovaní labiek). Medzi príznaky patrí vracanie, hnačka a slintanie. Pri väčšej dávke sa prejavuje nadmerný smäd, depresia, slabý krvný tlak a dezorientácia. Pri kritickej dávke dochádza k oslabeniu svalstva, kóme, dokonca aj k smrti.

alkohol
alkohol
Zdroj: archív

Jedy na potkany, hmyz
Strychnín - používa sa ako jed na potkany, myši a krtkov. Prvé príznaky otravy sú nepokoj, strach, nasledované bolestivými záchvatmi. Prudkejší pohyb alebo tlesknutie spustí záchvat. Ďalšími príznakmi, spojenými s nervovým systémom sú triaška, slinenie, nekoordinované pohyby, kŕče, kolaps...

Warfarín (častejšie používané) - nemá zjavné príznaky otravy. V stolici alebo moči psa sa začne objavovať krv, krvácanie z nosa, alebo krvácanie z ďasien. Častokrát je pes nájdený mŕtvy bez vonkajšej príčiny.

Makadamové oriešky - obsahujú neznámy jed, ktorý ovplyvňuje zažívací, nervový a svalový systém.

Nemrznúce zmesi - obsahujú etylénglykol. Smrteľná dávka je jeden a pol čajovej lyžičky na kilogram váhy psa. Nemrznúce zmesy negatívne pôsobia na funkciu obličiek a nervovej sústavy.

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Nikotín - otrava nikotínom spôsobuje znehybnenie dýchacieho aparátu a pes sa môže udusiť. Jedovatá dávka pre psa je 5 miligramov nikotínu na 1 kilogram telesnej hmotnosti psa.

Usadeniny z kávy - obsahujú metylxantíny, ktoré môžu spôsobiť zvracanie, hnačku, lapanie po dychu, nadmerný smäd a močenie, hyperaktivitu, arytmiu, triašku, záchvaty a dokonca aj smrť.

Xylitol (náhradné sladidlo) - u psov, ktoré prímajú potravu sladenú xylitolom môže náhle poklesnúť hladina cukru v krvi, čo vedie k depresii, strate koordinácie a záchvatom. Príznaky otravy sa môžu objaviť aj po 12 hodinách od požitia.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: shutterstock

Prevencia: 
Všetky potencionálne jedovaté látky a prípravky skladujeme mimo dosah nášho psa. Otrávené nástrahy proti hlodavcom a nežiadúcemu hmyzu kladieme na miesta, kam sa náš pes nedostane. Obvykle sú ochutené, aby boli pre škodcov atraktívne, preto vždy treba rátať s inteligenciou a cieľavedomosťou nášho psa dostať sa k lákavej "dobrote".
Symptómy: 
zvracanie,
hnačka,
nadmerné slinenie,
záchvaty alebo triaška,
zčervenanie pokožky, uší, alebo očí,
krvácanie z papule,
nadmerné škrabanie v papuli, nadmerné olizovanie (to môže znamenať aj cudzorodý predmet...),
opuch tváre, končatín (zvyčajne po bodnutí hmyzom),
nezvyčajné správanie alebo neobvyklý psychický stav,
tvorba vredov na ústach, perách alebo pokožke.

Prvá pomoc: 
Ak pes zvracia, alebo má hnačku, uložíme zvratky alebo výkaly do sáčku a odnesieme ich k veterinárovi na rozbor, aby sa zistilo, čím a v akom rozsahu sa pes otrávil.
Ak bolo telo psa vystavené toxickej látke (čistiacemu prostriedku), prečítajme si návod na prostriedku a pomocou návodu skúsime toxickú látku odstrániť. Ak máme psa umyť mydlom a vodou, dbáme na to, aby sa mu tekutina nedostala do očí, uší a úst.
Nikdy nevyvolávajme zvracanie, ak sa domnievame, že je pes otrávený. Niektoré jedy totiž spôsobia väčšie poškodenie organizmu pri zvracaní.Zdroj: psickar.sk

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: archív