Názov canisterapia je kladený na nejaký pozitívny vplyv na zdravie človeka v dôsledku zapojenia sa do hry so psom. Definícia zdravia je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie stav psychickej , fyzickej a sociálnej pohody. Je nepochybné, že canisterapia je stále dôležitejšia medzi metódami psychoterapie a socioterapie. Stáva sa dokonca samozrejmosťou, že psy môžu byť prostriedkom prevencie sociálnych problémov. Vhodné programy pre voľný čas, ktoré sú založené na práci so psami alebo na činnosti dvoch partnerov – človeka a psa, sa môže stať pre deti alternatívou k takým prejavom sociálnej nezhody, ako je záškoláctvo, zneužívanie drog a trestnej činnosti mladistvých.
Canisterapia môže byť použitá v liečbe alebo zmiernení psychických porúch u detí a dospelých podobným spôsobom akým je šport, muzikoterapia a arteterapia. Autistické, nekomunikativne alebo negatívne deti môžu nadviazať kontakt so svetom a stať sa aktívnymi. Hyperaktívne deti sú pokojnejšie pri činnosti so psom. Psy pozitívne ovplyvňujú mentálne zdravie človeka, fyzické a sociálne oblasti života. Terapia je vhodná ako ďalšie psychoterapeutické metódy pre prácu s pacientmi, ktorí majú problémy s komunikáciou, podporuje pocitové schopnosti, myslenie a pohyb.
Psy môžu prispieť k rozvoju motorických a komunikačných zručnosti, orientácii v priestore, môžu pomôcť zvýšiť predstavivosť, pamäťovú schopnosť a koncentráciu, vyvolávajú u človeka pozitívne emócie, rovnako ako zlepšujú sociálne zručnosti.
Canisterapiu môže využiť každý, kto ju potrebuje, bez ohľadu na vek či spoločenské postavenie.
Terapeutické psy, však nie sú vodiace psy, sú to asistenčné psy, ktoré pomáhajú nevidiacim, nepočujúcim a epileptikom, alebo ľuďom, ktorí sú na invalidnom vozíku.
Pes terapeut spĺňa základné povely, ako je sadni, zostaň, k nohe. Keď sa dotkne pacienta, ktorý je často veľmi citlivý, rovnako ako príkry na pohyby a náhle výkriky, zostane pokojný bez známok agresivity. Musí byť pokojný a vyrovnaný, ale čo je najdôležitejšie, miluje ľudí. Základnými predpokladmi pre dobrého asistenčného psa sú však povaha a výchova, ako samotný výcvik psa.
Canis terapia je vhodná predovšetkým ako doplnková pomoc, psychoterapeutická metóda v situáciách, kedy nie je možné použiť iné metódy, alebo keď sú iné metódy neúčinné. Canisterapia má vplyv na fyzický stav človeka v sekundárnej podobe, jedná sa viac o motiváciu k rehabilitácii a podporu imunity prostredníctvom psychiky.
Zdroj:ludsketelo.sk