Kvíz Myslíte si, že poznáte rekordérov živočíšnej ríše, ktorí žijú na Slovensku? Otestujte sa a zistíte to!

26.1. 12:30 Viete, ktoré živočíchy sa môžu pochváliť titulom rekordéra? Vďaka nášmu testu sa to dozviete a zároveň si overíte svoje vedomosti.
1/17 Naším najmenším hmyzom sú
Najmenším hmyzom sú osičky, patriace do rodu Ixodiphagus. Táto, len niekoľko milimetrov veľká osička, kladie svoje vajíčka do lariev kliešťov, ktoré sa tak stávajú potravou pre vyliahnuté osie larvy. Osičky merajú okolo 0,2 mm.
2/17 Najväčší príslušník lasicovitých mäsožravcov je?
Najväčší príslušník lasicovitých mäsožravcov je jazvec lesný (Meles meles). Žije v celej Európe v lesnatých oblastiach od nadmorskej výšky 700 m Dĺžka tela dosahuje 85 cm, chvost má do 15 cm. Hmotnosť jazveca kolíše podľa ročného obdobia. Na jar váži okolo 7– 8 kg, no koncom jesene, pred zaľahnutím na zimný odpočinok, máva až 17 kg, niekedy aj viac.
3/17 Naším najväčším voľne žijúcim živočíchom je?
Zubor hrivnatý (Bison bonasus) je naším najväčším voľne žijúcim živočíchom. Samec môže vážiť vyše 1 000 kg, v kohútiku môže dosiahnuť až 2 metre a v dĺžke až 3 metre. Žije vo voľnej prírode na východe Slovenska, alebo ho môžete vidieť vo zvernici v Topoľčiankach.
4/17 Našim najväčším vtákom je?
Našim najväčším vtákom je labuť veľká (Cygnus olor) s dĺžkou 1,6 m a hmotnosťou až 22 kg. Labuť meria 145 – 160 cm a váži 8 – 13 kg. Samec aj samica sú v dospelosti čisto biele s čiernymi nohami. Zobák je červený s čiernym koreňom a špičkou. Pravidelne hniezdi na západnom Slovensku.
5/17 Naša najväčšia psovitá šelma je?
Naša najväčšia psovitá šelma vlk dravý (Canis lupus). Samice vážia asi o 30% menej ako samce. Priemerná váha sa podľa druhu pohybuje od 30 do 80 kg. Výška v ramene je 70 až 95 cm. Hriva je 15 cm široká a srsť na nej dosahuje dĺžku od 10 cm do 13 cm. Vzdialenosť od nosa po koniec chvosta sa pohybuje od 180 až 270 cm, pričom chvost dosahuje dĺžku až 50 cm. Veľkosť dospelého jedinca nadobudnú vlky za 1 rok od narodenia.
6/17 Najväčším vtákom na území Tatier je?
Najväčším vtákom na území Tatier je orol skalný s rozpätím krídiel 190 - 240 cm a dĺžkou tela 75 - 90 cm. Samec váži 3 - 4,5 kg, oveľa väčšia je samica, vážiaca 3,5 - 6,5 kg. Na Slovensku sa monitoruje približne 100 párov týchto vrcholových predátorov, celková populácia sa však odhaduje na 200 - 250 jedincov.
7/17 Naším najväčším všežravom je?
Naším najväčším všežravom je medveď hnedý (Ursus arctos). Dospelý medveď dorastá do dĺžky od 2 do 3 m, chvost meria 5 až 20 cm a dosahuje hmotnosti od 100 až po 350 kg. Medvede hnedé sú silne stavané s typickým svalnatým hrbom v oblasti lopatiek.
8/17 Našim najväčším chrobákom je?
Našim najväčším chrobákom je roháč veľký (Lucanus cervus). Na území Slovenska je rozšírený v listnatých lesoch, najmä dubových, južnej a východnej časti. Aj s rohmi môže roháč merať až 10 cm. Samčeky môžu mať hryzadlá dlhé až 2,5 cm. Je zákonom chránený.
9/17 Naj jedovatejší živočích je?
Najjedovatejší živočích je vretenica severná ktorá dorastá do dĺžky max 100 cm. Obýva nadmorskú výšku od 300 do 2 000 m n. m. Obľubuje vlhké biotopy ako rašeliniská, lúky, okraje lesov a polí. Vyhýba sa ľudským obydliam, nížinám a suchým biotopom. Na suchých miestach sa môže vyhrievať počas chladných období a počas párenia.
10/17 Naša najväčšia mačkovitá šelma je?
Rys otrovid (Linx linx) je naša najväčšia mačkovitá šelma s dĺžkou tela od 80 do 130 cm, dĺžkou chvosta 25 cm, výškou v kohútiku až 70 cm. Samce obyčajne vážia od 18 do 30 kg a samice od 10 do 21 kg.
11/17 Naším najväčším hlodavcom je?
Bobor vodný (Castor fiber) patrí k autochtónnym druhom slovenskej fauny a je naším najväčším hlodavcom. Bobor je na Slovensku chránený národnými, ako aj medzinárodnými právnymi predpismi a dohovormi. V dospelosti môže dosiahnuť dĺžku 75 – 100 cm, chvost 30 – 40 cm a hmotnosť 15 – 30 kg.
12/17 Najväčšia sladkovodná ryba žijúca u nás sa volá?
Sumec západný (Silurus glanis) patrí medzi čeľaď sumcovitých. Je to najväčšia sladkovodná ryba žijúca u nás. Na Slovensku dorastá zvyčajne do dĺžky okolo 250 cm a váhy 100 Kg.
13/17 Náš najmenší cicavec je?
Náš najmenší cicavec je piskor malý s hmotnosťou 2 – 7 gramov a dĺžkou tela okolo 60 mm a dĺžkou chvosta 32-46 mm. Piskor je dravé zviera. Patrí medzi veľmi užitočné zvieratá v poľnom a lesnom hospodárstve. Živí sa najmä hmyzom.
14/17 Tým najpomalejším živočíchom u nás je?
Slimák záhradný je tým najpomalejším živočíchom u nás. Jeho ,,rýchlosť,, je 0,233 cm/s. Má žltohnedú schránku s tmavými pásikmi. Dožíva sa až šiestich rokov, vyskytuje sa v lesoch a na lúkach, ale často aj v záhradách.
15/17 Za najpomalejšie letiaceho vtáka u nás sa považuje?
Za najpomalejšie letiaceho vtáka u nás sa považuje sluka hôrna (Scolopax rusticola), druh vtáka z čeľade slukovité (Scolopacidae). Na Slovensku žije od nížin až po hornú hranicu lesa. Tiež sa mu hovorí aj posol jari. Jej rýchlosť letu bola vyhodnotená na 8 km/h, čo je 221 cm/s.
16/17 Náš najväčší motýľ je?
Náš najväčší motýľ je vidlochvost feniklový (Papilio machaon). Rozpätie krídel je od 5,5 cm až asi do 8 cm. Obýva lúčne ekosystémy, polia, okraje viníc i horské lúky. Zasahuje i vysoko do hôr. Nájdeme ho takmer všade, vrátane ciest, záhrad i námestí miest, kde niekede zalieta v čase vrcholného leta – hlavne v teplých rokoch.
17/17 Najrýchlejší v lietaní je?
Najrýchlejší v lietaní je sokol sťahovavý. Vyskytuje v horách až do 1 500 m n. za normálnych okolností vie dosiahnuť rýchlosť 100 km/h a však pri zvislom páde z výšky na korisť vie dosiahnuť až 380 km/h.

Tvoje vedomosti sú slabé, nie si dobrý znalec rekordérov živočíšnej ríše
Tvoje vedomosti sú slabé, nie si dobrý znalec rekordérov živočíšnej ríše

Máš priemerné vedomosti!
Máš priemerné vedomosti!

Tvoje vedomosti sú skvelé, si úplný znalec rekordérov našej ríše!
Tvoje vedomosti sú skvelé, si úplný znalec rekordérov našej ríše!
Video


fotopríbeh
Predstavíme vám 10 najlepších plemien psov vhodných k deťom
Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať vyrovnanú povahu a výcvik, aby vedel ako sa má v prítomnosti detí správať, najmä ak hovoríme o menších deťoch.