Menu

Kvíz Máloktorá krajina je obdarovaná takým množstvom jaskýň ako práve Slovensko. Ako dobre ich poznáte?

Jaskyňa
Foto: Zdroj: http://slovakia.travel

13.10. 18:00 U nás nájdete vyše 6 200 známych jaskýň, pričom osemnásť z nich môžete navštíviť.

Dobšinská ľadová jaskyňa

1/10 Jaskyňu objavil v roku 1870 banský inžinier E. Ruffini. Nachádza sa v Slovenskom raji, patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m.

Belianska jaskyňa

2/10 Táto je jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou v Tatrách. Nachádza sa na svahu Belianskych Tatier nad Tatranskou Kotlinou a patrí medzi prvé jaskyne v Európe, v ktorej sa zaviedlo elektrické svetlo.

Foto: Zdroj: http://slovakia.travel, Zdroj: http://slovakia.travel
Jaskyňa

3/10 Súčasťou prehliadky Bojnického zámku je aj návšteva prírodnej jaskyne nachádzajúcej sa v travertínovej kope. Jaskyňa má priemer 22 metrov a výšku 6 metrov. Rozprestiera sa 26 metrov pod úrovňou štvrtého nádvoria so studňou.

Jaskyňa

4/10 Na južnom okraji obce Bystrá pod južnými svahmi Nízkych Tatier sa nachádza vchod do jaskyne. Tvorí ju Stará a Nová jaskyňa s celkovou dĺžkou vyše 3 000 m. Vchod do Starej jaskyne poznajú miestni obyvatelia od nepamäti. Jej prieskum sa začal

Foto: Zdroj: http://slovakia.travel, Zdroj: http://slovakia.travel
Jaskyňa

5/10 Jaskyňa je súčasťou obrovského podzemného krasového systému v Demänovskej doline pod Nízkymi Tatrami. Má jedinečnú kvapľovú výzdobu, ktorá ju radí medzi najkrajšie v Európe. Nachádza množstvo priestorov, siení a dómov s prekrásnou sintrovou výzdobou.

Jaskyňa

6/10 Jaskyňa, ktorá sa preslávila mimoriadne tenkými sintrovými brčkami, sa nachádza na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase. Vďaka svojmu významu a výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Foto: Zdroj: http://slovakia.travel, Zdroj: http://slovakia.travel
Jaskyňa

7/10 Nachádza vo Veľkej Fatre, očarí bohatou snehobielou kvapľovou výzdobou, rozsiahlymi dómami, mohutnými nástennými vodopádmi a jazierkami. Vstupný priestor nazývaný Izbica je známy odpradávna, keď počas zlého počasia poskytoval úkryt lesným ro

Jaskyňa

8/10 Na pravej strane Demänovskej doliny a pod severnými svahmi Nízkych Tatier sa nachádza ďalšia verejnosti prístupná jaskyňa. Atraktívna a turistami vyhľadávaná ľadová jaskyňa je jednou z prvých známych jaskýň na svete.

Foto: Zdroj: slovakia.travel, Zdroj: slovakia.travel
Jaskyňa

9/10 "Pýcha Gemera", ktorá ponúka i turistami vyhľadávanú a atraktívnu plavbu vo svojich podzemných priestoroch, leží v juhozápadnej časti Slovenského krasu na Silickej planine. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu s

Jaskyňa

10/10 Jaskyňa v Nízkych Tatrách dostala svoj názov od nálezov veľkého množstva netopierích kostičiek, starých asi 6000 rokov. Je sprístupnená speologickou vodcovskou činnosťou vo viacerých trasách pre náročných ako aj menej náročnejších turi

Foto: Zdroj: slovakia.travel, Zdroj: slovakia.travel
Hrať znova Ďalšie kvízy

Video

Medveď hnedý (Ursus arctos).
Medveď hnedý (Ursus arctos).

fotopríbeh

Prinášame Vám niekoľko zaujímavostí z medvedieho života

Naša najväčšia šelma Medveď hnedý (Ursus arctos) vzbudzuje rešpekt, poďte si s nami ozrejmiť zaujímavosti z jeho života.