Silné sneženie postihlo Kaliforniu na konci februára a začiatkom marca, miestami padlo až dva metre snehu, čo ohrozovalo zvieratá.

Rančer Robert Puga z okresu Trinity v severnej Kalifornii chová veľké stádo hovädzieho dobytka. Koncom februára a začiatkom marca však Kaliforniu zasiahlo silné sneženie, miestami napadli až dva metre snehu, čo ohrozilo zvieratá.

Kravy žijúce na rozľahlých pastvinách nemali potravu, pretože ich na dlhý čas zasypal sneh. V tomto období už je zvyčajne dostatok trávy pre dospelé zvieratá aj novorodené teľatá. Cez sneh sa však k nej nedalo dostať.

Portál NPR, ktorého citujú novinky.cz uvádza, že situáciu začala riešiť Michelle Bushnellová, úradníčka zo susedného okresu Humboldt, ktorá tiež chová dobytok. Telefonicky sa od niekoľkých chovateľov dozvedela, že situácia je naozaj vážna a začala hľadať riešenie.

To prišlo v návrhu od iného rančera Johna Ricea. Navrhol hádzať seno zo vzduchu z helikoptéry, ako to už raz urobil v roku 1989. Táto akcia, nazvaná operácia Zhodenie sena, spojila sily na miestnej, štátnej aj federálnej úrovni, keď Bushnellová kontaktovala šerifa Williama Honsala, ktorý potom následne zavolal pobrežnej stráži. Tá zabezpečila vrtuľník.

5. marca napoludnie vzlietol. Jeho posádka musela v prvom rade nájsť stáda, pretože zvieratá boli schované pod stromami. Orientovali podľa stôp v snehu a keď hádzali prvé balíky sena, kravy sa k nim začali okamžite približovať.

Robert Puga s úľavou povedal, že bez pobrežnej hliadky by prišli o tisíce kusov dobytka a hodnotil Operáciu Zhodenie sena ako úspešnú. Vďaka tejto akcii sa podarilo pomôcť približne 2 500 zvieratám.