Na základe záberov sa zdá, že vzácny exemplár žije úplne normálne so svojimi typicky vyzerajúcimi druhmi.

New York Times píše, že snehobiela panda bola prvýkrát odfotografovaná ešte v apríli 2019 v národnej prírodnej rezervácii Wolong v provincii S'-čchuan. Fotoaparát bol nastavený na sledovanie voľne žijúcich zvierat v oblasti, a hoci je snímka, ktorú vytvoril, trochu rozmazaná, vedci dokázali rozoznať bielu srsť pandy a červenkasté oči - oba znaky albinizmu. Predpokladá sa, že mladý medveď má jeden alebo dva roky, ale odborníci nedokázali určiť jeho pohlavie, uvádza Lily Kuo z Guardianu.

Hoci je video staršie, čínska štátna televízia CCTV ho zverejnila až teraz.

Na videu natočenom koncom februára je vidieť, ako biela panda kráča k matke pande a jej mláďaťu odpočívajúcemu v dutine stromu a signalizuje im kontakt. Samička zostáva pokojná. Keď s mláďaťom odchádza, panda albinotická očucháva každé miesto v dutine stromu. "Mláďa na záberoch má asi rok alebo dva, biela panda je veľká takmer ako dospelý jedinec. Koncom februára vstupujú voľne žijúce pandy do obdobia ruje, počas ktorého môžu byť samice s mláďatami veľmi agresívne, keď sa k nim priblíži dospelá panda," vysvetlil Wei Rongping z Čínskeho centra pre ochranu a výskum pandy veľkej pre The Straits Times.

"Samička od mláďaťa bola mimoriadne pokojná, čo nie je normálne. Jednou z možností je, že je tiež matkou pandy albínovej," dodal Wei. Zdá sa, že je jedinou pandou svojho druhu na Zemi. "Zatiaľ môžeme povedať, že pande albínovej sa v skupine a vo svojom prirodzenom prostredí darí veľmi dobre. Stále nie je jasné, či jej genetická výbava bude dedičná a bude sa v populácii stabilne prenášať, na to je potrebný ďalší výskum," povedal Li Sheng z Pekinskej univerzity.

Vzácne pandy, ešte vzácnejší albíni

V súčasnosti žije vo voľnej prírode menej ako 1 900 pánd, z ktorých väčšina sa nachádza v juhozápadnej Číne. Zdá sa, že sú to zatiaľ jediné pandy s albinizmom, vzácnou genetickou mutáciou, ktorá im znemožňuje produkovať kožné farbivo melanín.